Veće srpske nacionalne manjine VSŽ povodom krsne slave dodelilo priznanja zaslužnima

Osvećenjem slavskih obeležja u hramu Vaznesenja Gospodnjeg u Trpinji i svečanim programom u Srpskom domu u Vukovaru, na kojem su zaslužnima dodeljena godišnja priznanja, Veće srpske nacionalne manjine Vukovarsko-sremske županije proslavilo je sinoć krsnu slavu – Svetog Simeona Mirotočivog.
– Na području Vukovarsko-sremske županije deluje 15 veća srpske nacionalne manjine, od toga tri gradska i 12 opštinskih. Prošle godine obišli smo opštine i gradove i razgovarali s predstavnicima manjinskih veća i lokalne samouprave o potrebama na terenu. Uspeli smo dogovoriti da imaju redovno finansiranje za svoj rad, a preko kapitalnih investicija opremili smo prostore koje koriste u svojim sredinama, što predstavlja značajan pomak. I u 2025. godini vodićemo brigu o svim manjinskim većima na području naše županije. U ovoj izbornoj godini očekujemo više sredstava, što će omogućiti i veći broj programskih aktivnosti – rekao je predsednik Veća srpske nacionalne manjine VSŽ Svetislav Mikerević u izjavi medijima.
Na ulogu i značaj Veća, u čijoj se organizaciji održava manifestacija “Deca, pesnici roda svoga” i “Dečja olimpijada”, ukazao je u svom obraćanju zamenik vukovarsko-sremskog župana i član Veća Srđan Jeremić, a prisutne je na svečanosti u Vukovaru pozdravila i ovogodišnja kuma i članica Veća Radmila Latas.
I ove godine, povodom krsne slave, Veće srpske nacionalne manjine Vukovarsko-sremske županije dodelilo je godišnja priznanja istaknutim pojedincima i organizacijama.
Pohvalnicu je dobila Hana Antunić iz Vere, učenica šestog razreda Osnovne škole Bobota i članica Karate kluba “Bijelo Brdo”.
– Osvojila sam prvo mesto na državnom prvenstvu u karateu. Nekoliko puta učestvovala sam i na državnim prvenstvima u gimnastici. Iako sam jedno vreme trenirala i gimnastiku i karate, odlučila sam se za karate. Želja mi je da se i dalje bavim ovim sportom i da postanem trener – otkriva Hana.

Povelja je uručena Desimiru Paniću, predsedniku Mesnog odbora Ostrovo i Srpskog kulturnog društva “Prosvjeta” pododbora Ostrovo.
– Ovo priznanje mi puno znači jer sam čitav svoj život posvetio Ostrovu. Bio sam član svih organizacija u Ostrovu, njih oko deset. Bio sam član Crkvenog odbora, Eparhijskog upravnog odbora, predsednik Mesne zajednice i Vatrogasnog društva, koje danas ima 50 članova. Predsednik sam “Prosvjetinog” pododbora, član lovačkog društva i drugih organizacija. I dalje sam aktivan u svemu, od svoje 16 godine – priča Panić.

Plaketa je dodeljena humanitarnoj organizaciji “Srbi za Srbe” iz Beograda, a priznanje je primio Predrag Marinković.
– Ovo priznanje nam znači kao podrška našem radu. Na području Eparhije osečkopoljske i baranjske pomogli smo oko stotinu porodica, donacijama građevinskog materijala, alata, poljoprivredne mehanizacije, stoke i kupovinom kuća. Iskazujemo veliku zahvalnost Njegovom preosveštenstvu episkopu osečkopoljskom i baranjskom Heruvimu i sveštenstvu, koji su produžena ruka i saradnici na terenu. Pružaju nam informacije o potrebitim porodicama i pomažu u sprovođenju akcija. Pomažemo širom bivše Jugoslavije, u svim područjima gde žive Srbi. U fokusu naše organizacije su porodice s decom, tako da smo prisutni gde god ima potrebe da se pomognu ugrožene porodice s decom, tako i na području ove Eparhije i u drugim krajevima Hrvatske – ističe Marinković.

Priznanja su nagrađenima uručile članice županijskog Veća srpske nacionalne manjine Radmila Latas i Dragana Jeckov i predsednik Veća Svetislav Mikerević.
U kulturno-umetničkom programu učestvovali su Luka Radan, Vladana Maričić i Nikolina Gavrilović iz osnovnih škola “Bršadin”, “Trpinja” i “Negoslavci”, koji su na literarnom konkursu „Deca, pesnici roda svoga” prošle godine osvojili prvo, drugo i treće mesto, Dečji hor “Sanjalice” borovskog pododbora Srpskog kulturnog društva “Prosvjeta”, Dečji tamburaški orkestar KUD-a „Branislav Nušić” iz Borova, član orkestra Relja Rakazović na harmonici i Tamburaški sastav „Dunavske zore” iz Borova.


D.Z.