23. March 2025.

RADIO BOROVO 100.7 FM

Prijatelj u svakoj kući

Danas je Evropski dan zaštite žrtava krivičnih dela 

Širom Evrope, 22. februara, obeležava se Evropski dan zaštite žrtava krivičnih dela s ciljem senzibilizovanja javnosti o pravima žrtava krivičnih dela.

Ulaskom u Evropsku uniju Republika Hrvatska postala je članica kruga država koje u najvećoj mogućoj meri teže zaštiti prava onih koje krivično delo najviše pogađa.

Ključna pravila o minimalnim pravima žrtava širom EU-a donesena su 25. oktobra 2012. (Direktiva 2012/29/EU).  Usklađenost zakonodavstva i prakse s Direktivom 2012/29/EU o uspostavi minimalnih standarda, prava, podrške i zaštite žrtava  postala je minimum za ostvarivanje zaštite žrtava u zadovoljavajućoj meri.

U Republici Hrvatskoj su prava žrtava i svedoka te pravila postupanja u odnosu na njih prvenstveno regulisana u osnovnim krivičnim zakonima (Krivičnom zakonu i Zakonu o krivičnom postupku) kao i u ostalim posebnim zakonima i podzakonskim propisima.

Udruženje za podršku žrtvama i svedocima, Ured Vukovar povodom obeležavanja Evropskog dana zaštite žrtava krivičnih dela želi informisati javnost o uslugama koje Udruženje pruža od 2018., a Ured Vukovar od 2022. godine u okviru Mreže podrške i saradnje za žrtve i svedoke krivičnih dela i prekršaja nasilja u porodici. Projekat je finansiran sredstvima Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.

Mrežu podrške i saradnje za žrtve i svedoke krivičnih dela čine Ženska soba kao koordinatorska organizacija te deset partnerskih organizacija među njima je i Udruženje za podršku žrtvama i svedocima. Pomoć i podrška žrtvama i svedocima svih krivičnih dela te prekršaja nasilja u porodici se pruža na području 17 županija u Republici Hrvatskoj.

U Uredu Vukovar žrtve mogu saznati svoja prava i dobiti odgovarajuću pomoć i podršku:

– emocionalnu i praktičnu podršku, tehničke i praktične informacije te informacije o pravima

– psihološko i pravno savetovanje

– pratnju na sud

– pratnju na policiju, državno tužilaštvo i Zavod za socijalni rad

– podršku osobama koje nisu prijavile krivično delo te podršku nakon završetka sudskog postupka.

Na nivou cele Mreže podrške i saradnje za žrtve i svedoke od pokretanja Mreže, 1.1.2018.  do kraja prošle godine pruženo je 50.048 različitih usluga za 5.506 korisnika i korisnica te je u 2024. godini pruženo 11.084 usluga za 1.344 korisnika i korisnica, od čega je 1.080 novih korisnika i korisnica i 264 postojećih iz prijašnjih godina.

Niko nije pripremljen da postane žrtva ili svedok odnosno svedokinja krivičnog dela, stoga je potpora od izuzetne važnosti. Pružanje svih usluga u okviru rada ove Mreže u potpunosti je besplatno za sve korisnike koji se obrate za pomoć i podršku.

Povodom obeležavanja Evropskog dana zaštite žrtava krivičnih dela, članovi ovog udruženja juče su građanima Vukovara podelili promotivni materijal.

Žrtve pomoć mogu zatražiti putem telefona: 032/639-333, e-mailom: vukovar@pzs.hr ili lično u prostorijama Udruženja za podršku žrtvama i svedocima u ulici Ljudevita Gaja 12, Vukovar svakim radnim danom od 8 do 16 časova.

Izvor: Udruženje za podršku žrtvama i svedocima, Ured Vukovar

Radio Borovo | Newsphere by AF themes.