18. March 2025.

RADIO BOROVO 100.7 FM

Prijatelj u svakoj kući

Malom školom srpskog pravopisa u Vukovaru obeležen Međunarodni dan maternjeg jezika

U organizaciji Ogranka Vukove zadužbine u Vukovaru i Srpskog kulturnog centra sinoć je u prostorijama te kulturne ustanove u Vukovaru obeležen 21. februar – Međunarodni dan maternjeg jezika.

“Mala škola srpskog pravopisa” naziv je predavanja koje je prisutnima i učenicima vukovarske Gimnazije održala profesorica srpskog jezika i književnosti Milica Šarčević Tunjić koja predaje u Osnovnoj školi Negoslavci. Profesorica je ukazala na greške u svakodnevnom pravopisu i govoru i na sličnosti između srpskog i hrvatskoj jezika koje treba znati razlikovati, kako bi se maternji srpski održao u životu i preneo na buduće naraštaje.

– Pošto je to široka tema, gledala sam da pričam o stvarima kod kojih se najčešće greši. Recimo o pisanoj komunikaciji, formalnoj i neformalnoj, o korišćenju velikih i malih slova, o razlikama između hrvatskog i srpskog jezika, o korišćenju anglo-srpskog kojem sve češće, na žalost, verovatno zbog uticaja engleskog jezika, dajemo prednost i na neki način skrnavimo naš srpski jezik. Govoriću o viškovima i manjkovima pojedinih slova u rečima i o nekim interpunkcijskim znakovima – rekla je pre samog predavanja Šarčević Tunjić i istakla da se ljudi u ovo doba digitalizacije sve ređe bave pisanjem.

– Mlađe generacije sve ređe pišu, oni su više okrenuti digitalnim formama. Informacijsko-komunikacijska tehnologija je u školi dosta uključena, ali mogu da kažem da se moji đaci, ali i za đaci drugih kolega koji rade na ovom području, ipak redovno javljaju na literarne konkurse. Tu se proverava i najlepši ćirilični rukopis. To je isto jedan lep oblik očuvanja srpskog jezika i pisma – smatra profesorica Šarčević Tunjić.

Ogranak Vukove zadužbine u Vukovaru nastao je u aprilu 2019. godine, a ovo je peta godina zaredom kako obeležavaju Međunarodni dan maternjeg jezika. Programom je istaknuta važnost negovanja i očuvanja srpskog jezika koji je deo kulturnog identiteta Srba, bez obzira da li žive u matičnoj državi ili izvan nje.

– Međunarodni dan maternjeg jezika uvek obeležavamo jedan datum oko 21. februara. Ovog puta je dan ranije budući da na sam Međunarodni dan maternjeg jezika u Vukovaru gostuje Tihomir Stanić tako da smo želeli da omogućimo našoj publici da može prisustvoati na oba događaja. Veoma smo ponosni što mi kao srpska zajednica u Vukovaru obeležavamo Međunarodni dan maternjeg jezika na više mesta i kroz više aktivnosti, nadam se i kroz naše škole u kojima se nastava održava na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu – rekla je u izjavi medijima predsednica Ogranka Vukove zadužbine u Vukovaru Ljiljana Bajac Nikolić koja je istakla da je sa srednjoškolcima napravila prigodne panoe na kojima su slike srpskih značajnih ličnosti, prvenstveno književnika i pano za učenje ćirilice kako bi i učenici koji pohađaju nastavu na hrvatskom jeziku naučili slova ćiriličnog pisma.

Svestan uloge maternjeg jezika u razvoju komunikacijskih veština i oblikovanju svesti, UNESCO je 1999. godine doneo odluku o proglašenju 21. februara Međunarodnim danom maternjeg jezika. S ciljem promovisanja jezične raznolikosti i višejezičnog obrazovanja UNESCO podseća da jezici nisu samo vitalan deo civilizacijskog kulturnog nasleđa, već i nezamenjiv izraz ljudske kreativnosti i različitosti.

S.M.

Radio Borovo | Newsphere by AF themes.