20/01/2025

RADIO BOROVO 100.7 FM

Prijatelj u svakoj kući

Otvorena 5. izložba narodnih nošnji nacionalnih manjina naše županije

4 min read

U “Spajalici” Gradske biblioteke Vukovar, u organizaciji Saveza Rusina Republike Hrvatske i županijskog Veća rusinske nacionalne manjine, danas je otvorena peta izložba narodnih nošnji nacionalnih manjina Vukovarsko-sremske županije.

Posetioci i učesnici su se upoznali s bogatstvom i raznolikošću narodnih nošnji srpske, bošnjačke, rusinske, mađarske, slovačke, albanske, nemačke i ukrajinske nacionalne manjine.

Predsednica Saveza Rusina Dubravka Rašljanin ponosna je na 5. uzastopnu izložbu nošnji.

– U bogatstvu jedne kulture svakako je bitna odrednica i narodna nošnja. Oduvek je način oblačenja ukazivao i na status i na položaj onih koji su ih nosili. Na žalost, to je uvek bilo da su oni imućniji imali bogatije narodne nošnje jer je tu bilo uloženo mnogo truda i puno finansijskih sredstava. Oduvek je to ukazivalo na taj status, ali mislim da su danas narodne nošnje koje mi ovde izlažemo još vrednije zbog toga što je, ako hoćete napraviti takvu nošnju, danas to nemoguće jer takvih sirovina i materijala nema niti se proizvode, a restauracija i obnova su još teži jer su to stručni ljudi i zahtevaju velika finanijska sredstva. Stoga mislim da je ovakva manifestacija, koja danas prikazuje narodne nošnje, upravo jedna od tih aktivnosti da sačuvamo, izvučemo iz ormara sve narodne nošnje naših baka i što je najbitnije da ih prezentujemo svima – rekla je u izjavi medijima Dubravka Rašljanin, predsednica Saveza Rusina RH.

Srpsku narodnu nošnju Zapadne Slavonije predstavila je Milica Šarčević Tunjić, predsenica negoslavačkog pododbora “Prosvjete”.

– Na momku imamo belu košulju i bele gaće, jelek, oko struka mu je tkani pojas u znaku trobojke, na glavi je šubara, a na nogama su čizme. Kod ženske nošnje imamo oplećak, podsuknju, plisiranu belu suknju i platnenu pregaču, a preko ramena maramu. Starije žene su na glavi nosile marame, međutim ova naša lutka je mlađa pa joj nismo stavili maramu. Oko vrata su dukati, manji ili veći zavisi ko je kakve imao. Na nogama su cipele. Radi s o nošnji sa sela – ispričala je Šarčević Tunjić.

– Nekada davno mlade su se venčale u dugačkim crnim haljinama, sa velikim vencem na glavi. Danas predstavljamo venčanicu kakvu je moja svekrva imala 1938. godine, ona je bila prva mlada u Iloku koja se udala u beloj haljini tako da slika s njenog venčanja stoji u našem muzeju u Iloku. Haljinu sam sašila pre 12 godina kada je naše društvo trebalo predstaviti svatovske običaje u Slovačkoj – rekla je Verica Hrubik, članica slovačkog Kulturno-prosvjetnog društva “Ljudevit Štur” iz Iloka.

– Izuzetna mi je čast biti ovde sa predstavnicima svih nacionalnih manjina Vukovarsko-sremske županije koje su se zaista potrudile da nam prikažu ono najbolje što imaju, a i što ih obeležava. To su tradicionalne nošnje, objašnjenje o svakom plesu, kulturi i tradiciji svake nacionalne manjine pojedinačno – rekao je referent Upravnog odeljenja za turizam i kulturu Vukovarsko-sremske županije Marko Vukolić, koji je izložbu proglasio otvorenom.

Svi zainteresovani izložbu mogu pogledati u “Spajalici” do 8. januara iduće godine.

Više o ovoj izložbi objavićemo sutra od 12:10 h u našoj emisiji Baština.

S.M.

Radio Borovo | Newsphere by AF themes.
RSS
Follow by Email
FbMessenger
Copy link