Festivalom Zelenih Koraka i održivim razvojem povezani mladi i osobe starije dobi
5 min readFestival Zelenih Koraka, kao završna aktivnost projekta “Zeleni Koraci” kojeg provodi Centar za edukaciju i informiranje potrošača iz Osijeka u partnerstvu s Humanitarnim udruženjem Duga Vukovar i Gradom Vukovarom, održan je juče u prostorijama udruženja Duga. Aktivnosti projekta su spoj mladosti i iskustva budući da su u njih uključeni volonteri – učenici vukovarskih škola i osobe starije životne dobi koji svakodnevno dolaze u Dugu na druženje.
– Projekat “Zeleni koraci, mladi graditelji održive i solidarne zajednice” nazvali smo tako zato što svi mi, uključujući i mlade ljude, mislimo da malim koracima ne možemo postići ništa: ako smanjimo bacanje hrane, neće se ništa dogoditi; ako počnemo koristiti višekratne kesice neće ništa biti. Međutim, ovim projektom želeli smo mladima i svim današnjim posetiocima pokazati da malim koracima zapravo možemo činiti nekakve promene u društvu. Tu su nam se priključile i škole s područja Vukovara gde smo održali radionice o održivom razvoju, a festival je kruna ovog jednogodišnjeg projekta gde obeležavamo prigodnu aktivnost, uoči praznika. Iz Vukovara šaljemo apel da se ne baca hrana, progovaramo o siromaštvu koje je prisutno i apelujemo ne samo na mlade kao korisnike projekta, nego na sve građane – rekla je u izjavi medijima koordinatorka projekta Tanja Popović Filipović iz Centra za edukaciju i informiranje potrošača iz Osijeka.
Pre samog početka projekta provedeno je istraživanje među mladima Vukovarsko-sremske županije na koji način žele promeniti zajednicu u kojoj žive kada je u pitanju održivi razvoj i smanjenje bacanja hrane.
– Nakon toga krenuli smo sa edukativnim radionicama. Neke su održane u školama, a bila je jedna zanimljiva ovde u Humanitarnom udruženju Duga gde smo proveli radionicu “Urbani vrtovi” prilikom koje su mladi sa starijim korisnicima ovog udruženja sadili začinsko bilje, voće i povrće i u praksi videli kako to sve može zaživeti. Smatram da smo im projektom pokazali da možemo malim zelenim koracima činiti male promene koje će u budućnosti doneti velike, generalno na području republike Hrvatske – zaključila je Popović Filipović.
– Pre godinu dana osnovali smo Seniorski klub “Iris” u kojem imamo međugeneracijsku povezanost. Naši stariji učesnici imaju svoja znanja i veštine, koje mogu preneti na mlađe generacije. Ovde su nam važni i mladi jer je njihova perspektiva potpuno drugačija od starijih. Oni takođe mogu preneti znanja i veštine, motisivani su i tu svoju motivaciju mogu preneti na svoje prijatelje i bližnje. Bitna nam je njihova perspektiva problema i samih rešenja. Poruka svega ovoga je da se sve može obnoviti i da pametno i razumno trošimo svoje resurse – poručila je Marija Hreman, voditeljka Socijalne samoposluge koja deluje pri Humanitarnom udruženju Duga
Usklopu festivala održane su radionice „Hrana se ne baca“ i „Dubai fritule by Duga“. Učenici su imali priliku i da učestvuju u Kvizu znanja na temu održivog razvoja koji je rešila volonterka Ana Rako, učenica 4.razreda vukovarske Gimnazije.
– Nisam znala odgovore na sva pitanja. Iznenadila sam se podacima koliko bacamo otpada i koliko su neke životinje u opasnosti. Mislim da ni sami nismo toga svesni tako da mi je kviz jako mnogo pomogao i zapravo sam naučila nešto novo. U školi smo dosta pričali o održivom razvoju, ali bili smo i ovde u udruženju i zajedno sa satarijim osobama s kojima smo sadili biljke i razgovarali o na tu temu – izjavila je mlada Ana.
Projekat je finansiran od strane Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih.
S.M.