Obeležena 80. godišnjica prvog pokušaja oslobođenja Vukovara u decembru 1944.godine
4 min readU organizaciji Zajednice udruženja antifašističkih boraca i antifašista Vukovarsko-sremske županije i Udruženja antifašističkih boraca i antifašista Grada Vukovara u subotu je obeležena 80. godišnjica Desanta na Dunav. Reč je o prvom pokušaju oslobođenja Vukovara u Drugom svetskom ratu, a bitka je trajala od 7. do 9. decembra 1944. godine, podsetio je predsednik županijske antifašističke Zajednice Lazo Đokić.
– Posle uspešne Batinske bitke koja je bila jedna od najvećih bitaka na ovom prostoru u Drugom svetskom ratu, komanda jedinica Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije i Crvene armije odlučila je da forsira Dunav kako bi uspela da dođe iza leđa Sremskom frontu i probije Sremski front. To je bio prvi pokušaj oslobođenja Vukovara i proboja Sremskog fronta. Desant Dunava se dogodio u veoma surovim vremenskim uslovima uz kišu, sneg i hladnoću te visok vodostaj Dunava. Forsiranje Dunava je relativno dobro uspelo, međutim, pravljenje mostobrana koji je išao do ušća Vuke u Vukovaru, negde u dužini od 3 kilometra, nije uspeo. Nisu bile dobre procene neprijateljskih snaga sastavljenih od ustaša i Nemaca koje su bile dosta jake, a imale su i podršku iz Vinkovaca i Osijeka. U takvim okolnostima snage Crvene armije i Pete vojvođanske brigade nisu uspele da se povežu sa jedinicima u Sotinu kako bi probile taj deo i došle iza leđa Sremskom frontu – priča Đokić i navodi da je tada poginulo, ranjeno ili nestalo više od dve hiljade ljudi s obe strane.
– Nakon borbi koje su vođene dva dana i tri noći odlučeno je da se izvrši povlačenje uz još jedan napad na poziciju neprijatelja u Vukovaru. Povlačenje je bilo užasno jer je bila noć i visok vodostaj Dunava tako da je bilo dve hiljade mrtvih s obe strane, a operacija, nažalost, nije uspela – govori Đokić i podseća da je Vukovar oslobođen 12. aprila 1945. godine.
Centralni komemorativni skup održan je u parku u Borovu naselju, kod spomenika palim borcima Crvene armije i Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije, gde je uz polaganje venaca održan prigodan program učenika vukovarske Gimnazije. Venci su položeni i na Spomen kosturnicu kod vukovarske bolnice s posmtnim ostacima žrtava Dudika, palih boraca 5. Vojvođanske brigade i boraca Crvene armije. Zajednički venac položen je u Dunav. Počast žrtvama odao je i vojni ataše, general-major Genadij Možajev iz Ambasade Ruske Federacije u Zagrebu.
– Ovde su poginuli vojnici koji su izgubili svoj život za slobodu i nezavisnost svoje zemlje i oslobodili Evropu i Jugoslaviju od fašizma. Ne smemo to zaboraviti – poručio je Možajev.
Program je završen svečanom akademijom u Parohijskom domu, gde je predsednik Zajednice antifašističkih boraca i antifašista Vukovarsko-sremske županije Lazo Đokić uručio povelje za doprinos u negovanju vrednosti antifašizma i kulture sećanja na narodnooslobodilačku borbu. Povelje je uručio predstavnicima Ambasade Ruske Federacije u Republici Hrvatskoj, SUBNOR-a Vojvodine, Zajedničkog veća opština Vukovar i profesorici Liljani Bajac-Nikolić iz Gimnazije Vukovar.
D.Z.
Foto: ZVO facebook