Od ljubavi prema poeziji do knjige
5 min readU organizaciji Ogranka Vukove zadužbine u Vukovaru i vukovarskog Srpskog kulturnog centra sinoć je u toj ustanovi u oblasti kulture promovisana Zbirka pesama učenika srednjih škola “Ćirilicom pišem, pesmom dišem” čiji su autori učenici koji na našem području nastavu pohađaju na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu.
Ideja za zbirku nastala u martu kada je u istoj ustanovi povodom Svetskog dana poezije održano veče poezije i kada su srednjoškolci recitovali pesme poznatih srpskih pesnika.
– Budući da se već sakupio dovoljan broj mladih pesnika sa svojim autorskim radovima, Ogranak Vukove zadužbine u Vukovaru i Srpski kulturni centar Vukovar odlučili su da to bude autorsko veče poezije, odnosno da učenici pročitaju svoju poeziju. Za vreme martovske večeri poezije publika je bila oduševljena i nije očekivala da srednjoškolci tako zrelo razmišljaju i tako kvalitetno pišu i tada se rodila ta spontana ideja da, ako budemo imali sredstava, sve te pesme ostanu urezane na papiru odnosno da ne budu samo, onako u vazduhu izrečene, nego da ti učenici ostave svoga traga u okviru jedne zbirke – rekla je doktorica Ljiljana Bajac Nikolić i istakla da učenici rado obrađuju i pišu poeziju, a budući da se s pesmama prijavljuju na različite konkurse, kako u Hrvatskoj tako i u Srbiji, često za njih budu i nagrađeni.
U Zbirci je sabrano 57 pesama učenika vukovarske Gimnazije, Ekonomske škole i Tehničke škole “Nikola Tesla”. Dunja Stoparić, učenica 3. razreda vukovarske Gimnazije ponosna je što su baš njene pesme objavljene u ovoj knjizi. Ljubav prema pisanju pesama nasledila je od svoje majke.
– Ponosna sam na sebe i na svoj uspeh koji sam doživela u ovoj školi. Mislim da to ništa ne bih mogla da postignem da nije bilo moje majke prvenstveno i moje razrednice. Moje omiljene pesme koje su u ovoj knjizi su “Most” i “Vidovdan” i najčešće pišem rodoljubive pesme jer se u njima pronalazim, u tim pesmama ističem našu istoriju i naš narod. Jednostavno najviše volim o tome da pišem. Za te pesme sam osvojila prva mesta i učestvujem na mnogo manifestacija – rekla je Dunja u izjavi za naš Radio.
– U Zbirci su objavljene moje pesme “Nadam se”, “Bila si u pravu” i “Kiša” koju sam pisala za Brankove dane prošle godine. Volim da pišem pesme, da na neki način iskažem svoja osećanja i da mi bude lakše. “Nadam se” i “Bila si u pravu” su lične pesme koje sam pisala po svojim osećajima i po motivacijama iz knjiga dok je “Kiša” pesma o sadašnjem svetu i kako je sve više zlih ljudi i kako je nepravda sve veća – ispričala je Dunjina prijateljica iz razreda Anja Maširević.
Knjiga je štampana u 100 primeraka, a promocija je provedena u sklopu programa “Meseca srpske knjige”.
– Knjiga je večeras podeljena svim učenicima koji su pisali i našim gostima i isto tako biće dostupna u našoj biblioteci “Zaharija Orfelin” za svakog ko želi da pročita njihovo delo. Učenici treba da nastave da pišu, treba da upotrebljavaju svoj maternji, odnosno srpski jezik i ćirilično pismo. To je nama posebno važno i uvek ćemo im biti na raspolaganju, pre svega Zajedničko veće opština, a onda i Srpski kulturni centar – poručila je Jelica Lipovac Dudaš, direktorica Srpskog kulturnog centra Vukovar – rekla je direktorica Srpskog kulturnog centra Jelica Lipovac Dudaš.
Pored doktorice Bajac Nikolić mentorke učenicima su i profesorice srpskog jezika i književnosti Slađana Milješić Ćićić, Mirjana Radišić Balihodžić i Danka Kojčinović.
S.M.