Edukacija zaposlenika srpskih medija iz Hrvatske
6 min readU organizaciji Zajedničkog veća opština i Udruženja novinara Srbije u dva dana proteklog vikenda na Zlatiboru su za zaposlenike u medijima koji u Hrvatskoj proizvode i emituju programe na srpskom jeziku i pismu održane edukacije o fotografiji.
Edukacija koju su proveli nagrađivani fotoreporteri Goran Sivački i Stefan Stojanović, namenjena i početnicima i onima koji već imaju određena iskustva, a žele da unaprede svoje veštine u fotografiji.
– Imali smo dvodnevno predavanje na kojem smo se potrudili da polaznicima predočimo neke osnove fotografije koje će im koristiti u njihovom radu. Bazirali smo se na prenošenje informacija putem fotografije i na pričanje priče kroz fotografiju. Mislim da smo odradili stvarno odličan posao kad uzmemo u obzir kratko vreme za koje smo imali da to sve uradimo. Iz mog ugla, mislim da su to polaznici vrlo lepo prihvatili, da su pokazali neverovatno znanje i umeće, s obzirom da su se verovatno mnogi od njih prvi put susreli s ovim informacijama i tehnikama koje smo im objasnili tako da se nadam da smo svi zajedno odradili jedan jako lep i dobar posao. Fotografija je jako bitna za novinarski posao, kao što je i sam tekst vesti bitan toliko je bitna i fotografija koja tu vest prati tako da su te dve stvari povezane. Fotografija može da privuče svojom ekskluzivom, može da pozove čitaoca da uđe u tu vest, da se detaljno informiše, da dalje ide po stranici te da gleda neke druge vesti nakon toga. Postoji i druga strana medalje tako da fotografija može odbiti čitaoca – rekao je Stefan Stojanović, urednik fotografije na portalu Mondo.
Nova znanja i veštine o fotografiji dobili su novinarke i snimatelji TV Produkcije Zajedničkog veća opština kao i novinarke Radio Dunava i Radio Borova. Novinarka TV Produkcije Tijana Živanović koja se kao i ostale kolege bavi fotografijom zadovoljna je stečenim novim veštinama koje će svakako da koristi.
– Ovo mi je prva edukacija na temu fotografije i mislim da je jako korisna, pogotovo zato što na terenu uz pisanje i izjave koje uzimamo isto tako pravimo fotografije koje dodatno opisuju sadržaj kako na portalu tako i u novinama. Dobili smo savete od ljudi koji se godinama bave fotografijom. Naučili smo kako pravilno da prikažemo šta je zapravo bilo na terenu, koje smo greške do sada pravili i šta može da nam olakša sam rad – smatra Živanovićeva.
Zajedničko veće opština svake godine razmatra načine na koje bi mogla da osnaži rad novinara koji izveštavaju na srpskom jeziku, rekla je ovom prilikom Jadranka Jaćimović, predsednica Odbora za medije i veru Zajedničkog veća opština.
– Ove godine odlučili smo da deo sredstava Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Republike Hrvatske usmerinmo na edukacije koje bi trebale da osnaže medijske zaposlenike koji proizvode i emituju sadržaje na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Tema je ovaj put bila Fotografija u medijima, a u saradnji sa Udruženjem novinara Srbije kroz nju smo prošli kroz teorijska izlaganja, vežbe na terenu i analizom urađenog. Bilo je veoma zanimljivo i bila je to prilika da novinari, umesto tekstom kako to inače čine, donesu uredniku reportažu, ali samo u fotografijama. Pri tome su morali da poštuju zadatu temu. Analizom smo uvideli naše greške, poboljšali način na koji će u buduće da se fotografiše, odnosno kako da fotografijom ukažemo na suštinu problema ili kako da nešto fotografijom istaknemo u našem tekstu – izjavila je Jaćimovićevai dodala da će Odbor nastaviti sa organizacijom ovakvih aktivnosti koje će osnažiti rad novinara.
– Mnogo mi je drago da smo zajedno sa Zajedničkim većem opština još jednom organizovali obuku za novinare srpskih redakcija. Edukacija znači jer sa jedne strane osavremenjujemo svoja znanja, s druge strane se upoznajemo i gledamo dokle se stiglo u nekim trendovima. Ovakvi specijalizovani kursevi su značajni baš zbog toga što nam oni koji su, u ovom slučaju fotoreporteri, prenose najnovija znanja i stičemo veštine u radu sa njima, pogotovo praktičnim odlaskom na teren. Nije svejedno kad imate nekog ko je stručan i može da Vam kaže kako da namestite telefon, a kako sami da se pozicionirate, na šta treba da obratite pažnju. Mi smo svi korisnici mobilnih telefona i često fotografišemo, ali nije loše znati stručna pravila pogotovo kada su medijske fotografije u pitanju – rekla je Dragana Bjelica iz Udruženja novinara Srbije.
Edukacija se sastojala od fotografisanja u unutrašnjem i vanjskom prostoru. Polaznici su imali i zadatak, a to je da na terenu fotografišu i s njega donesu određenu fotografsku priču na temu infrastrukture na Zlatiboru. Kontrast između onoga kako Zlatibor izgleda, kako se stalno gradi i onoga kako bi on kao priroda trebao da izgleda.
S.M.