Eko Dunav: Radionicom projekta “CrossWaste” najmlađi učili o zaštiti okoliša
4 min readU Dečjem vrtiću “Zlatokosa” Borovo danas je s predškolcima, u sklopu projekta “CrossWaste” kojeg provodi opštinsko komunalno preduzeće Eko-Dunav, održana radionica na temu zaštite okoliša. Energetsku efikasnost i gospodarenje otpadom kroz slikovnicu deci je približila Martina Komerički koja se bavi ekološkim projektima za najmlađe.
– Radionica je koncipirana na način da deci pročitam slikovnicu koja govori o zaštiti okoliša te se bavi temom energetske efikasnosti i gospodarenja otpadom. Kroz neke zanimljive situacije glavnog lika koji nije s ove planete, nego je došao s planete Label i zove se Labelko, deci na zanimljiv način kroz lutku koju koristim u interpretaciji slikovnice dajemo određene informacije koje oni kući mogu preneti roditeljima. Na taj način prenošenjem informacija od dole prema gore mi edukujemo ne samo decu nego i celu porodicu. Deca odlično reaguju na slikovnicu, stvarno su super. Imaju jako puno predznanja, čak iznenađujuće puno. Jako su senzibilni što se tiče okoliša, vide gde smo mi odrasli pogrešili, osećaju da oni mogu drugačije da se ponašaju. I uglavnom su uvek jako angažovani – izjavila je Komerički, autorka slikovnice “Labelko spašava Zemlju”.
– Glavni lik se zove Labelko. Najzanimljivije mi je bilo kad se porodica okupila i počela da spašava prirodu. Naučio sam da je recikliranje kad stare stvari možeš pretvoriti u nešto novo – rekao nam je mali Luka.
– Zemlju treba čuvati, jer kad bacamo smeće ona počne plakati – kaže Lukin drugar Stefan.
Predznanja o zaštiti okoliša i recikliranju deca u vrtiću već imaju.
– Vaspitno-obrazovne ustanove jesu mesta gde deca, pored svojih porodica, dobiju neke prve informacije o ovoj temi. Kod nas u vrtiću, u svakoj sobi imaju kante za mešani otpad, papir i plastiku isto to imamo i u našem dvorištu tako da deca mogu pratiti taj ceo proces i imaju razne aktivnosti koje provodimo vezano za recikliranje. Deca vole sve što je vezane za eksperimentisanje tako da rado učestvuju u svim aktivnostima – rekla je ovom prilikom Radmila Latas, diretorica borovskog vrtića.
Dvogodišnji projekat vredan je 841.445 evra, od čega 85% sredstava finansira Evropska unija, a ostalih 15% finansiraju projektni partneri Opština Borovo i Opština Brod iz Bosne i Hercegovine.
– Projekat ima za cilj poboljšati održivi razvoj i očuvanje životne sredine na području Opštine Brod iz Bosne i Hercegovine i Opštine Borovo primenom inovativnih metoda i pristupa za upravljanje građevinskim otpadom kao materijala za nasipanje makadamskih puteva i podsticanja odgovornih praksi upravljanja otpadom. U sklopu ovog projekta imamo radionice namenjene za decu kojima želimo od malih nogu decu osvestiti o pravilnom očuvanju okoliša, pravilnom zbrinjavanju otpada i recikliranju te time smanjiti količinu otpada u okolini – rekla je Vedrana Spasojević, komunikacijska menadžerka projekta.
Nakon radionice u vrtiću, za učenike 2. i 3. razreda Osnovne škole Borovo održane su radionice u sklopu kojih su od tegli koje su učenici ukrasili napravili posude u koje su zasadili mentu.
S.M.