Međunarodni dan žena sa sela obeležen u Dalju, proslavi prisustvovalo 160 žena

U organizaciji Aktiva žena SDSS-a Vukovarsko-sremske županije, u Domu kulture u Dalju sinoć je obeležen Međunarodni dan žena sa sela – 15. oktobar, uz učešće 15 Aktiva žena SDSS-a i udruženja s područja Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije. Proslavi je prisustvovalo 160 žena iz dve gradske i devet seoskih sredina, koje su se predstavile jelima tradicionalne kuhinje, ručnim radovima i drugim rukotvorinama. Domaćin ovogodišnjeg susreta bilo je Udruženje žena i penzionera Dalj, čija je predsednica Branka Sundić.
– Drago mi je što smo mi domaćini ove jubilarne, desete manifestacije. Upoznaćemo udruženja koja dosad nismo imali priliku da upoznamo i nadamo se nastavku saradnje. Što se tiče naše prezentacije, osim ručnih radova pripremili smo i naša tradicionalna jela, sarmu, sataraš, slane i slatke pite, knedle sa šljivama, testo s makom i druge specijalitete – priča Sundićeva.

Već deset godina u obeležavanju ovog značajnog datuma učestvuje i Aktiv žena SDDS-a Opštine Borovo, saznajemo od predsednice Senke Zarić.
– Već desetu godinu učestvujemo u obeležavanju Međunarodnog dana žena sa sela, zajedno sa Zavičajnim udruženjem Srba Ozrena i Posavine i Udruženjem penzionera Borovo. Žene su dosta toga pripremile, od bačke gužvare do pita i torti. Svaka žena je dala svoj doprinos. Obeležavanje ovog datuma je važno da bi se istakao značaj žena sa sela, koje nisu samo domaćice, već i obrazovane žene koje svašta znaju i umeju – podvlači Romićeva.


Prva proslava Međunarodnog dana žena sa sela organizovana je 2014. godine u Vukovaru, a 2020. nije održana zbog pandemije koronavirusa. Prošle godine održana je u Banovcima.
Obeležavanje ovog datuma prilika je da se ukaže na ulogu i položaj žene u društvu, istakla je u izjavi medijima saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov.

– Za mene je poražavajuća činjenica da je tek trećina žena vlasnica OPG-ova, a postoji i neko nepisano pravilo da imovinu nasleđuju uglavnom muška deca. Takve stvari se, nažalost, i dalje dešavaju, uprkos razvoju i napretku društva – rekla je zastupnica Jeckov.
Na problem nasilja u porodici upozorila je Mirjana Olujić, zamenica sisačko-moslavačkog župana iz reda srpske nacionalne manjine i predsednica Aktiva žena SDSS-a Republike Hrvatske.
– Iako su napravljeni značajni iskoraci i dalje je veliki broj žena izložen nasilju u porodici, čiji je najteži oblik femicid. Žene su izložene nasilju u porodici, gde bi trebale biti najsigurnije. Smatram da je potrebno govoriti o tome s ciljem prevencije i suzbijanja nasilja – podvlači Olujićeva.

U Opštini Erdut žene su na mnogim rukovodećim pozicijama, podsetio je načelnik te opštine Jugoslav Vesić.
– Drago mi je da žene na ovakvim manifestacijama mogu da pokažu svoju kreativnost i energiju. U našoj opštini imamo dosta žena na rukovodećim pozicijama i žena koje vode udruženja. Ta energija i snaga koju imaju okuplja ljude, a mi kao predstavnici lokalnih samouprava trebamo im dati podršku, prvo moralnu, a onda i finansijsku i svaku drugu pomoć – zaključio je načelnik Vesić.

U kulturno-umetničkom delu programa učestvovalo je Srpsko kulturno-umetničko društvo “Branko Radičević” iz Dalja sa folklornom sekcijom, koja se predstavila “Daljskom pudarinom” i Ženskom pevačkom grupom “Ivanje”. Za učesnice manifestacije, koje su pokazale svoje znanje u kvizu i veštinu u krunjenju kukuruza i zabavnim igrama, organizator je pripremio prigodne nagrade. Nakon zvaničnog dela programa usledilo je druženje i zabava uz muziku uživo.


Pored Udruženja žena i penzionera Dalj i SKUD-a “Branko Radičević” u programu su učestovala udruženja žena “Pudar’ce” iz Bijelog Brda, “Negoslavčanke”, “Banovčanke”, “Zlatne ruke” iz Markušice, “Nura” i “Omega” iz Ostrova, “Seoska idila” iz Ade, “Boboćanke”, Aktiv žena SDSS-a Opštine Borovo, Udruženje penzionera Borovo, Zavičajno udruženje Srba Ozrena i Posavine, Aktiv žena SDSS-a Grada Vukovara i Folklorni ansambl “Čuvari tradicije baranjskih Srba” iz Belog Manastira.
D.Z.