Međunarodni dan starijih povod za tribinu o demenciji

Povodom Međunarodnog dana starijih osoba, u saradnji Udruženja Centar za mlade Dalj i Ženskog udruženja “Izvor” iz Tenje u prostorijama Preduzetničko razvojnog centra Opštine Erdut juče je održana edukativna tribina pod nazivom “Starenje i/ili demencija”. Predavač je doktorka nauka Mirjana Vladetić, specijalistkinja kliničke psihologije.
– Već smo u nekoliko navrata radeći uz Udruženje “izbor” u njihovim projektima skretali pažnju na važnost komunikacije i na važnost brige za dementne osobe kojih je u našem društvu sve više tako da je i današnja tema o demenciji kao bolesti koja je progresivna i s druge strane o brizi kod koje veliku ulogu ima komunikacija. Iako svi mislimo da time što smo ljudi i što znamo govoriti da vladamo i imamo umeće, uvek ima prostora za napredak posebno sa ljudima koji upravo te sposobnosti u toku bolesti gube – rekla je doktorica Vladetić te istakla da starenje kao proces sustiže sve nas.

– U godinama koje nam dolaze pitamo za neke početne smetnje koje dolaze normalno sa starenjem kao što je sporadična zaboravnost za neke nove informacije, situacije u kojima se ne setimo na trenutak nečijeg imena ili gde smo šta ostavili, postavlja se pitanje da li su to prvi znaci demencije? Ovo se može vezati uz normalno starenje, prvi znaci demencije se znaju preklapati sa ovakvim situacijama, međutim relativno brzo oni odmaknu od tih prvih simptoma i prepoznajemo da se osoba menja. U toj situaciji kada počnemo prepoznavati da se menja naravno trebalo bi što pre potražiti stručnu pomoć. Ta stručna pomoć se sastoji u prvom redu iz procene da li se radi o demenciji ili ne, a onda o načinima lečenja i zbrinjavanja kasnije kad bolest uznapreduje. Puno se priča o demenciji zato što je Hrvatska jedna od zemalja koja ubrzano stari. To je jedna od statistika u kojoj nezahvalno vodimo pa smo među deset zemalja ne samo u Evropi nego i u svetu po udelu starijeg stanovništva – rekla je u izjavi za Radio Borovo doktorica Vladetić.
– U svoj taj plan aktivnosti smo ove godine uvrstili i obeležavanjem Međunarodnog dana starih osoba i onda nam je nekako tema o demenciji i Alchajmerovoj bolesti bila prikladna pogotovo za zaposlenice našeg udruženja koje rade svakodnevno sa korisnicima starije životne dobi. Isto tako na području opštine Erdut i opština Erdut kao institucija provodi projekat Zaželi pa smo smatrali kroz razgovor i u dogovoru sa njihovim voditeljima da bi ta današnja tema tribine ženama bila od koristi – rekla je Milica Sevkić iz Centra za mlade Dalj.

Tribini je prisustvovala Aleksandra Blagojević, koordinatorka projekta Zaželi na području opštine Erdut.
– Došla sam ovu radionicu da poslušam zajedno sa svojim ženama koje rade na tom projektu. To je radionica na demenciji i na predavanju smo jer je bitno zbog opisa projekta prepoznati simptome bolesti i kako primeniti to znanje nad korisnicima. To je nešto što je bitno za nas, očekujemo da ćemo skupa svi zajedno iz projekta Zaželi naučiti osnove prepoznavanja demencije – ispričala nam je Blagojevićeva.
Tribina je organizovana u sklopu rada i delovanja Ženskog udruženja “Izvor” iz Tenje čija je predstavnica Suzana Ajdari istakla dobru dugogodišnju saradnju sa Centrom za mlade Dalj. Ovo udruženje svakog drugog utorka u PORC-u, od 10:30 do 11:30 pruža i besplatnu pravnu pomoć.

– Svake druge nedelje dolazimo ovde u Dalj, mislim da je to jako korisno za stanovnike jer u tih sat vremena imaju priliku, ukoliko imaju bilo kakvu pravnu problematiku, besplatno se obratiti nama. Mi smo udruženje koje pruža primarnu pravnu pomoć. U slučaju bilo kakvih pravnih poteškoća, od razvoda braka, ovrha i slično, imaju mogućnost potražiti pomoć. Danas je to jako bitno s obzirom da se ekonomska situacije u državi, na žalost, pogoršala tako da je ovo izuzetna prilika za stanovništvo Dalja – zaključila je Suzana Ajdari.
S.M.