U Vukovaru počeo 2. naučni skup “Prošlost i kultura Srba u Hrvatskoj”

“Prošlost i kultura Srba u Hrvatskoj” naziv je drugog naučnog skupa, međunarodnog karaktera koji je u organizaciji Zajedničkog veća opština danas počeo u Srpskom domu u Vukovaru. Cilj je da skup bude tradicionalan, da svake godine okuplja naučne i kulturne stručnjake te zaljubljenike u prošlost i kulturu srpskog naroda iz Hrvatske.
– Naučni skup “Prošlost i kultura Srba u Hrvatskoj” je zamišljen kao skup sa međunarodnim učešćem da svake godine okupi što više istraživača, naučnika i kulturnih radnika koji bi istraživali prošlost i kulturu Srba iz Republike Hrvatske. Ove godine imamo 31 istraživača i biće pokrivene mnoge teme, od književno-istorijskih, istorijskih, etnoloških i nekih drugih. Činjenica je da je istraživanje prošlosti i kulture Srba u Hrvatskoj na neki način na margini tako da je zbog toga važno da se naučni ovakav skup održava i svake godine upotpunjava naša saznanja o prošlosti i kulturi Srba u Hrvatskoj. Činjenica je da je to neiscrpna tema tako da se nadam da ćemo narednih 30 ili 40 godina imati priliku da se bavimo vom temom pod okriljem ovog skupa – rekao je Veljko Maksić, predsednik Odbora za kulturu i sport Zajedničkog veća opština.
Na skupu će u dva programska dana biti izložena 31 tema. Prvi izlagač bio je književnik Đorđe Nešić, upravnik kulturnog i naučnog centra “Milutin Milanković u Dalju čija je tema “Likovi žena u književnom opusu Milutina Milankovića”.

– Moja tema nije istorijska nego književna pošto je to moja osnovna avokacija. Tema je Milutin Milanković, verovatno najznačajniji čovek sa ovih prostora i jedan od 15 svetskih naučnika koji su se bavili Planetom Zemljom.Tema je “Likovi žena u književnom opusu Milutina Milankovića”. Budući da je on iza sebe ostavio tri književna dela, pored svog velikog naučnog opusa i pošto je to moj fah, ja sam se bavio tom tematikom. Milankovićeva izabrana dela su tek negde oko 2000. godine počela da izlaze tako da je taj njegov književni opus postao malo bliži širem čitateljskom krugu – istakao je Nešić.
Sam skup ima međunarodni karakter jer su na njemu prijavljeni učesnici kako iz Hrvatske tako i iz Srbije i Bosne i Hercegovine, među kojima je Boško Branković, vanredni profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banja Luci.
– Ja ću danas da priložim biografiju jednog Ličanina kako sam to naslovio, a to je mitropolit dabrobosanski Nikolaj Mandić koji je rođen u Lici, a koji je kasnije službovao u Bosni i Hercegovini. Baviću se aspektom njegovog delovanja unutar Bosne i Hercegovine tokom borbe srpskog naroda u BiH za crkveno-školsku autonomiju od 1896. do 1905. godine. Taj period se i poklapa sa njegovom funkcijom na čelu Mitropolije dabrobosanske jer on tu dolazi 1896. iz zvorničko-tuzlanske, a umire 1907. godine u Opatiji. Svaki skup ima težinu, nema naučnog skupa da nema težinu, a ovaj ima jednu posebnu težinu jer se bavi prošlošću srpskog naroda u Republici Hrvatskoj. Srpski narod je narod koji ima svoju istoriju u RH i bitno je da ta istorija bude sačuvana odnosno da taj narod pokaže da je deo te države odnosno njene istorije – zaključio je Branković.

Naučni skup koji podržava Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, trajaće danas i sutra. Predavači su raspoređeni u više sesija, a biće obrađene teme od srednjeg veka do moderne istorije.
S.M.