Društvo MS VSŽ u Borovu obeležilo Nacionalni dan multiple skleroze
7 min readDruženjem i edukacijama raznih stručnjaka juče je u Borovu, u organizaciji Društva multiple skleroze Vukovarsko-sremske županije obeležen Nacionalni dan multiple skleroze Hrvatske koji se službeno obeležava 26. septembra. Obeležava se s ciljem podizanja kvalitete života obolelih od multiple skleroze, razmene iskustava u lečenju te sa svrhom podizanja psihosocijalne podrške.
– Nacionalni dan multiple skleroze danas obeležavamo u Borovu iz razloga što je na sednici pedsedništva donesena odluka da ćemo svake godine ovaj dan obeležavati u drugoj opštini, dakle u opštinama koje nam pomažu i koje stoje iza našeg društva. Ovaj dan obeležavamo i radi senzibilizovanja javnosti odnosno da bismo lokalnoj zajednici mogli prikazati šta društvo radi i čime se ono bavi. Društvo multiple skleroze Vukovarsko-sremske županije radi, pruža pomoć lične asistencije. Trenutno imamo 53 asistenta, od toga 15 gerontodomaćica kroz projekat “Zaželi”, imamo dve osobe zaposlene u uredu, fizioterapeuta i vozača. Naše društvo broji 86 članova. Imamo otprilike 70 aktivnih članova koji posećuju korisnike te koji dolaze i imaju neku uslugu od našeg društva. Danas su sa nama naši članovi, prijatelji i volonteri koji tokom godine pomažu u radu Društva multiple skleroze – rekao je Zoran Oljača, predsednik Društva multiple skleroze Vukovarsko-sremske županije koji se zahvalio Opštini Borovo na kontinuiranoj finansijskoj pomoći i podršci u radu.
Ovom prilikom održane su edukacije od strane psihologa, ginekologa, oftalmologa koji učestvuju u dijagnostici i lečenju ove bolesti, a među njima, kao i svake godine, bila je i neurologinja Tea Mirošević Zubonja, inače počasni član društva.
– Obeležavanjem Nacionalnog dana pokušavamo zadržati kontinuitet senzibilizacije društva oko nas o kakvoj se bolesti radi, a samim tim i okupiti članove na edukativno-zabavnom druženju da vide da su u potpunosti prihvaćeni u društvu i da trebaju živeti kao i sve ostale zdrave osobe uprkos svom onesposobljenju. Ono što je najporaznije je što naše društvo još uvek nije u potpunosti, koliko god se to menja iz godine u godinu i neke stvari idu ka boljem, osobe s invaliditetom prihvatilo kao ravnopravne članove našeg društva. Još uvek postoje ograničavajući faktori i prilikom zapošljavanja i dostupnosti ustanovama i događanjima, a najviše i ostvarivanjem njihovih prava. Mislim da bi ti pacijenti trebali imati više prava i za rehabilitaciju i slično kako bi njihovo napredovanje neurološkog deficita bilo što sporije te kako bi i dalje mogli biti i radno aktivni i društveno korisni – smatra doktorica Mirošević Zubonja.
– Pohvaljujem rad Društva multiple skleroze Vukovarsko-sremske županije. Da nema ovakvih udruženja koja brinu o svojim članovima, teško bi članovi ostvarivali svoja prava i onaj neophodni minimum kvalitetnog života koji svaka osoba pa i osoba koja boluje od teških bolesti zapravo zaslužuje. Već sam razgovarao u županiji da formiramo Komisije za osobe s invaliditetom. Osobe koje boluju od multiple skleroze su često osobe koje imaju jedan oblik invaliditeta i to je nasušna potreba da ih okupimo na jednom mestu kroz rad Komisije, da vidimo koje su realne potrebe, koji su to problemi i da svi zajedno, počevši od opština, gradova, preko županija sve do države da učinimo značajnije iskorake kako bi se takvim osobama pomoglo da život žive što kvalitetnije – rekao je Srđan Jeremić, vukovarsko-sremski dožupan koji je svojim prisustvom podržao obeležavanje ovog dana. Istakao je da Vukovarsko-sremska županija godinama finansijski pomaže rad ovog društva.
– Pomoć asistenta mi je sve i ruke i noge i sve što trebam. To mi puno znači, dolaze mi i subotom i nedeljom i praznikom. Asistenticu imam od 2012. godine. Ranije su mi dolazile patronažna sestra i moja rođena sestra, a kad sam dobio asistenticu, preporodio sam se tako da mi je 100% lakše, rade sve što trebam budući da ne mogu ništa ni s rukama ni s nogama. Uslugom sam prezadovoljan – rekao je u izjavi za naš radio član društva Marijan Dubravac iz Županje koji ima multiplu sklerozu 33 godine.
Marijanova asistentica mlada Jelena koja je zadovoljna i ispunjena ovim poslom, a sa Marijanom se, kaže, lepo slaže.
– Od trećeg meseca radim kod Marijana na šest sati. Ja sam njegova druga asistentica, njegova prva asistentica je kod njega već sedam godina, a ja sam nadopuna. Asistentica Anica je kod Marijana radila svaki dan tako da nije imala svoje slobodno vreme, a ja sam nadopunila ostalo vreme. Uklopila sam se. Marijan treba 100% pomoć, od jutarnjeg ustajanja iz kreveta, do promene katetera, promene pelena do kupanja i hranjenja. Lepo se slažemo, a u uslugu su uključene i šetnje i slobodno vreme. U ovih sedam meseci kako radim slažemo se i dobro funkcionišemo, vidim da mu to puno znači, a ja sao ovim poslom ispunjena i stvarno je veliko zadovoljstvo kad nekom možeš pomoći. Kad vidim Marijanov osmeh to mi je najdraža nagrada za uložen trud – ispričala nam je asistentica Jelena.
Posle predavanja i razmene iskustava članova društava usledilo je druženje.
Društvo će sutra, 26. septembra, povodom Nacionalnog dana multiple skleroze Hrvatske održati drugi “Hod za MS” čije je okupljanje predviđeno u 9 časova i 15 minuta na Trgu Dr. Franje Tuđmana kod sata u Vukovaru. Pozivaju sve ljude dobre volje da im se pridruže i na taj način daju podršku obolelima od ove bolesti.
S.M.