11/09/2024

RADIO BOROVO 100.7 FM

Prijatelj u svakoj kući

Šahovski klub Trpinja: Mali šahisti boravili u matičnoj državi – Srbiji

3 min read

Dvadestčetvero dece, članova šahovksog kluba Trpinja, pripadnika srpske zajednice, u periodu od 9. do 11. avgusta boravili su u matičnoj državi Srbiji gde su posetili Frušku goru. Radi se o posebnom programu nacionalnih manjina sufinansiranom od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske. Poseta je organizovana u sklopu projekta “Šah ne poznaje granice” čiji je voditelj Vojislav Đuračković, koji je inače član Šahovskog kluba Trpinja.

– Primarni cilj našeg projekta bilo je da se deca, pripadnici srpske nacionalne manjine, upoznaju sa matičnom zemljom, da potaknemo njihov vaspitni i obrazovni razvoj, da potaknemo njihov osećaj pripadnosti nacionalnom identitetu, da ih upoznamo sa prirodnim lepotama Fruške gore matične zemlje, da se deca kroz kulturne i istorijske znamenitosti upoznaju sa Republikom Srbijom da jačamo njihovu kulturnu svest. Kroz timski rad u ovom projektu želja nam je bila da potaknemo njihovu toleranciju i međukulturno razumevanje kroz učenje i igranje šaha te rekreativne aktivnosti. Imali smo obilazak fruškogorskog manastira “Ravanica” u Vrdniku, obišli smo Vidikovac Drakovac i Vrdničku kulu. Posle toga smo imali šahovske edukacije i edukaciju o srpskom jeziku, kulturi i običajima koje nam je održala Branka Banjac, nastavnica srpskog jezika i književnosti koja radi u Osnovnoj školi Borovo – rekao je Đuračkoviću izjavi za naš radio.

S obzirom na uzrast dece s njima u pratnji išlo je i 20 roditelja.

– Ukupno je bilo 44 učesnika, od toga 24-ero dece i 20 odraslih, uglavnom roditelja u prtnji, s obzirom da je reč o nižem uzrastu dece od 5 do 11 godina. Smatram da je bio izuzetno lep odaziv i oduševljenje s ovim projektom. Deca su bila srećna što su na jednom mestu imala priliku da se zajedno druže i obiđu pomenuta mesta – zaključio je Đuračković.

Kroz posete kulturnim i istorijskim znamenitostima Srbije, deca su saznala više o svojoj matičnoj državi. Poseta nacionalnom parku Fruška gora pružio je deci priliku da se upoznaju sa prirodnim lepotama Srbije. Kroz šahovske turnire i sportske igre deca su imala priliku da sarađuju s vršnjacima drugih nacionalnih manjina, a igrajući šah poboljšala su svoje strategijske veštine i sposobnost kritičkog razmišljanja.

S.M.

Izvor: Šahovski klub Trpinja

Radio Borovo | Newsphere by AF themes.
RSS
Follow by Email
FbMessenger
Copy link