Na manifestaciji “Deca, pesnici roda svoga” nagrađeni literarni radovi i rukopisna ćirilica

U Srpskom domu u Vukovaru sinoć je održano muzičko-poetsko veče, završna manifestacija projekta “Deca, pesnici roda svog”. Radi se o programu koji devetu godinu zaredom provodi Veće srpske nacionalne manjine Vukovarsko-sremske županije.

Na istoimeni konkurs i ove godine svoje literarne radove poslali su učenici sedmih i osmih razreda iz osnovnih škola s područja naše županije, u nastavi na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu.

– Zahvaljujući Ministarstvu kuture Republike Srbije, Vukovarsko-sremskoj županiji i Zajedničkom veću opština, Veće srpske nacionalne manjine Vukovarsko-sremske županije po deveti put organizuje manifestaciju “Deca, psenici roda svoga”. Na ovoj manifestaciji učestvuje veliki broj učesnika, a mi sa nagradama i priznanjima za učesnike pokušavamo da uzvratimo za njihov trud. Planiramo da u narednih nekoliko godina dopunimo zbirku literarnih radova s novonastalim radovima. Na taj način ćemo omogućiti učesnicima kad budu stariji da se prisete dana kada su učestvovali na ovoj manifestaciji. Radovi su pisani na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Ovo će biti podstreh učenicima za pisanje u budućnosti. Ova manifestacija potiče učenike da uče srpski jezik i kulturu – rekao je Svetislav Mikerević, predsednik Veća srpske nacionalne manjine Vukovarsko-sremske županije.

Teme ovogodišnjeg konkursa bile su: Dan kad sam bio/bila ponosna, Da sam ja pesnik i Tako je meni pričala moja baka. Prvo mesto pripalo je Luki Radanu, učeniku 7. razreda OŠ Bršadin, drugo mesto osvojila je učenica 8. razreda OŠ Trpinja Vladana Maričić, dok je treće mesto pripalo Nikolini Gavrilović, učenici 8. razreda OŠ Negoslavci.

– Napisala sam pesmu na temu Da sam ja pesnik. Pesma govori o tome kako bih maštala da sam pesnik i kako bih svojim delima ulepšala svet. Inače pišem pesme, a i priče koje sam češće pisala kad sam bila mlađa. Uglavnom pišem o životinjama, prijateljstvu i ljubavi – rekla je u izjavi novinarima nagrađena Vladana Maričić, koja je proglašena i učenikom generacije u Osnovnoj školi Trpinja.

Za najlepše ćirilično rukopisno pismo nagrađena je Anisija Aleksić, učenica 7. razreda OŠ Borovo.
– Mnogo mi je drago što sam došla na ovu manifestaciju i što sam imala priliku da se predstavim. Pisama sam sastav na temu Tako je meni moja baka pričala. Sastav mi isto mnogo znači jer sam pisala o svojoj baki. Pisala sam o tome kako sam s bakom provodila puno vremena, da mi mnogo znači. Opisala sam neke naše zajedničke trenutke kako sam s njom pravila kolače i radila u bašti, kako mi je šila haljine. Drago mi je što sam osvojila nagradu za najlepše ćirilično rukopisno pismo i zaista sam zahvalna – rekla je Anisija.

Pristigle radove ocenjivala je stručna komisija koju su činile: predsednica Milica Stojanović te profesorice srpskog jezika i književnosti Jadranka Radošević, Snežana Šević, Ljiljana Bajac Nikolić, Slađana Ćićić Milješić, Milica Šarčević Tunjić i Vesna Vujić.
– Jako bitno i posebno u ovom našem konkursu je što insistiramo da sve pesme budu rukopisno pisane. Jako nam je važno da negujemo našu pisanu ćirilicu. Svaki učesnik mora da preda rad pisan rukom tako da bismo ih podstakli da nastoje u tome da što lepše pišu naše nacionalno pismo, da ga neguju, da vežbaju svoje ruke i da ne zaborave kako je lepo pisati na svom jeziku. Nama u komisiji je jako teško, radovi su uvek prelepi. Pristiglo je 20-ak radova iz svih naših škola. Gledali smo da rad, koji je dete poslalo, ima neku iskru kreativnosti, da pokaže iskrenosti i ljubav prema svome rodu, jeziku i pismu i da nas začudi – ispričala nam je članica žirija, Vesna Vujić.
U programu su pored nagrađenih učenika učestvovali i beogradski muzičar i kompozitor Željko Savić, srpska pozorišna i televizijska glumica Jelica Kovačević i beogradski pisac, umetnik i producent Miodrag Mića Jakšić.

– Pripremili smo kolažni program koji će našoj deci pomoći da se upoznaju sa imenima, delima i ponekim stihom naših velikih pesnika. Ideja je da na taj način nešto i zapamte, da im priča o velikanima i njihove pesme koje ćemo recitovati, svirati i pevati ostanu kao uzor da bi nastavili kasnije da pišu ili da izučavaju književnost i poeziju. Godinama dolazim u Vukovar, lepo sarađujem sa Zajedničkim većem opština i Većem srpske nacionalne manjine Vukovarsko-sremske županije i od početka podržavam ovaj program. Smatram da je to jedan od najvažnijih projekata naše zajednice u Hrvatskoj – izjavio je Jakšić.

Učenici sedmih i osmih razreda srpskih škola imali su priliku da čuju stihove, recitacije i muziku najpoznatijih srpskih književnika poput Isidore Sekulić, Desanke Maksimović, Laze Kosića, Đure Jakšića, Vladislava Petkovića Disa i kantautora Momčila Bajagića Bajage, Bore Đorđevića i Đorđa Balaševića s čijom pesmom “Neki novi klinc” je i završen poetsko-muzički program ove manifestacije.
S.M.