Volonteri PRONI-ja proveli inkluzivnu radionicu “Nešto čarobno” za učenike OŠ “Josipa Matoša” iz Vukovara
5 min readPRONI Centar za socijalno podučavanje u saradnji s Osnovnom školom “Josipa Matoša” iz Vukovara organizovao je božićni radionicu „Nešto čarobno“, u kojoj su učestvovala deca i mladi s teškoćama u razvoju te njihovi roditelji.
Po rečima Slađane Trbulin, voditeljke volonterskog centra pri PRONI-ju, kreativnu radionicu osmislili su i vodili međunarodni volonteri Alexandra iz Rumunije i Lucas iz Francuske, koji u Vukovaru borave putem programa Evropske snage solidarnosti, a koji u pomenutoj školi redovno provode aktivnosti s učenicima.
– Naglašavam da je radionica inkluzivnog karaktera jer smatramo da je inkluzivnost neophodna, da na njoj trebamo raditi i osveštivati i sebe i druge i da zapravo kroz inkluzivne radionice i saradnje možemo postići nekakve dobre temelje i elemente da se može raditi i da mogu i ta deca dati svoj doprinos i svoj pečat. Deca i mladi prave upravo božićne ukrase, podelili smo ih u dve grupe: jedna grupa izrađuje božićnu jelku, druga izrađuje male drvene božićne ukrase koje će kasnije moći okačiti na svoju jelku kući. Želja nam je da im to ostane za uspomenu sa ovog današnjeg druženja – rekla je Slađana Trbulin iz PRONI-ja.
Grupu od 15-erodece u PRONI su dovele su njihove nastavnice među kojima je i Sanda Zlatarić, edukacijska rehabilitatorka i učiteljica u produženom boravku ove ustanove.
– Oni imaju veštine svako od njih pojedinačno drugačije, imamo jednog učenika koji ide u redovnu muzičku školu i koji izvrsno svira klavir i koji ima savršen sluh. Jednako tako imamo učenike koji su jako su vešti sa izradom bilo kojeg predmeta od bilo kojeg materijala: drveta ili papira, tako da to trebamo proširiti, taj deo da deca koja imaju posebne potrebe imaju isto tako dobre strane i veštine u kojima su jako uspešni čak i uspešniji od dece koja idu po redovnom programu – rekla je Zlatarićeva koja smatra da prema deci sa teškoćama u razvoju ne treba biti predrasuda.
– Mi sa PRONI-jem sarađujemo već tri školske godine tako da je ovo sada postala već tradicionalno za Božić da mi dolazimo u njihov prostor sa decom. Petnaesero učenika je sada ovde i mislim da je tri roditelja isto tako pridružilo i priključilo. Za njih je to jako značajno zato što prvu upoznaju druge kulture, s obzirom da su volonteri iz drugih zemalja uče njihov jezik, volonteri uče hrvatski i provode kvalitetno vreme, a njima je baš taj deo druženja nešto što im nedostaje tako da gledamo da im pružimo što više, a tu im u stvari volonteri jako pomognu – zaključila je Zlatarićeva.
Radionici se rado priključila Aleksandra Menjuk, majka petero dece od kojih troje pohađa ovu školu.
– Danas smo se okupili na radionici. Na ovaj način dajem podrušku sinovima, Luki i Stefanu, koji nisu mogli dočekati da svane današnji dan, da bi oni došli na tu radionicu, da bi se družili, da bi bili kreativni. Koja god je radionica organizovana u svakoj učestvuju. To im jako puno znači i dosta nauče, a i puno im daje samopouzdanja u svemu u daljem životu – rekla je u izjavi za naš radio Lukina i Stefanova majka Aleksandra koja je zadovoljna i organizacijom rada u Osnovnoj školi “Josip Matoš” Vukovar.
Radionica “Nešto čarobno” provedena je u okviru projekta “Moja inkluzivna zajednica”, koji je finansiran sredstvima Vukovarsko-sremske županije.
S.M.