Opština Trpinja: Održana završna konferencija projekta “Zaželi, Opština Trpinja – faza 3”

Opština Trpinja privodi kraju projekat Zaželi, Opština Trpinja – faza 3. Tim povodom u Domu kulture u Boboti održana je završna konferencija projekta. Na području Opštine Trpinja ovom prilikom zaposleno je bilo 20 žena koje su brinule o dosad najvećem broju korisnika, njih je bilo 142. Jedna od korisnica je Marija Opačić iz Trpinje koja je zadovoljna uslugom i brigom žena.
– Ja ovo doživljavam kao pozorište. Imamo organizatore to su Opština Trpinja i naša Jasna, imamo glumce to su naše žene koje puno rade i mi korisnici kao zahvalna publika. Nekad smo manje nekad više zadovoljni, ali uglavnom smo jako srećni zato što neko o nama misli. Drago nam je znati da će nam u toku nedelje neko otvoriti vrata i da će nas pitati kako se osećamo i da li nam nešto treba, tako da sam s tim jako, jako zadovoljna. Volela bih da se to ponovo obnovi i duže traje pogotovo sad kad nam dolazi zima – rekla je Opačićeva.
Zahvalna za posao je Nedeljka Nudić iz Pačetina.
– Zadovoljne smo s projektom, projekat je prošao kako treba i drago mi je što sam u njemu učestvovala. Dve godine sam bila nezapsolena i počela sam raditi, ali je projekat, nažalost, trajao samo šest meseci. Brinula sam o sedam korisnika, svi su bili iz Trpinje. Zadovoljna sam, sprijateljila sam se s njima. To su meštani našeg kraja koji su divni. Njima je potrebna pomoć, a projekat je zaista ono što je potrebno svim opštinama ne samo našoj – smatra Nudićeva.
Ukupna vrenost projekta Zaželi u Trpinji je 131.236 evra, a voditeljka Jasna Ajduković zadovoljna je i ovom fazom provođenja.

– Imamo dosta problema na terenu i ovaj projekat je prvenstveno zbog toga važan. Mi imamo malu platežnu moć. Naši krajnji korisnici imaju male penzije s kojima si ne mogu prijuštiti Domove za stare i nemopćne pa im je ovaj projekat pomogao u svakom smislu. Do sada nismo imali ovoliki broj zaposlenih žena, uvek je bilo oko njih 15, sada imamo 20 zaposlenih žena. Ovaj projekat se integrisao u našu zajednicu, ljudi su to prepoznali. Imamo sve veći broj zainteresovanih korisnika tako da planiramo povećati i broj zaposlenih žena kao i korisnika – izjavila je pre održavanja završne konferencije voditeljka projekta Jasna Ajduković.
Osim mesta Ludvinci i Ćelije, na projektu pomoću u kući bile su zapsoledne žene sa ostalih pet mesta koja pripadaju Opštini Trpinja.
– Pokrili smo i korisnike u tim mestima tj. žene su odlazile i tamo. Budući da su to najmanja mesta u našoj opštini nije bilo zainteresovanih žena koje bi radile, ali smo to područje pokrili ženama iz drugih mesta. Uporedo smo imali još jedan projekat Evropskog doma Vukovar čije su žene delovale na području Bršadina. U tom mestu nema baš mladih i ostale su starije porodice tako da je tamo bilo potrebe za većim brojem žena. U tom smislu pomogao nam je Evropski dom Vukovar što je hvalevredno – zaključila je Ajdukovićeva.

Partneri Opštini Trpinja u ovom projektu bili su Hrvatski zavod za zapošljaanje, područni ured Vukovar, i Hrvatski zavod za socijalni rad Vukovar.
S.M.