Predstavom “Što se bore misli moje”, u Srpskom domu u Vukovaru približena vladavina kneza Mihaila Obrenovića

Vukovarska publika je u subotu uveče u Ustanovi u kulturi Srpski dom imala priliku da pogleda melodramu “Što se bore misli moje”. Duodrama opisuje jedan segment života kneza Mihaila Obrenovića i njegove supruge kneginje Julije Hunjadi Obrenović. U raskošnim kostimima tadašnje Evrope i uz pratnju muzike Franca Lista i Kornelija Stankovića, glavni junaci predstave publiku su upoznali sa mnogim znamenitim ličnostima 19. veka, dočarli su istorijske prilike kroz nekoliko anegdota i podsetili na pesame među kojima je i „Što se bore misli moje”, koju je napisao knez Mihailo Obrenović. U melodrami, čija je autorka teksta je Zlata Tipold, kneza Mihaila Obrenovića glumi Nebojša Đorđević.
– Pokušali smo tu epohu da oživimo kroz likove, kojima smo se bavili koleginica i ja. Pokušali smo njihov odnos da približimo kao i njihove karaktere, da prikažemo da i oni imaju muke i probleme kao obični ljudi, a predstavljaju vladare koji odlučuju. Probali smo da oživimo dinamiku njihovog odnosa na sceni da bi se shvatio širi kontekst njihovog delovanja sa vladajućih pozicija. Ako smo uspeli da ih oživimo i da publika, zajedno sa nama, proživi tu epohu i poveruje nam, onda mi je zaista drago. Mislim da se to i desilo jer su ljudi burno pratili, tako da mi je drago – rekao je glumac Đorđević koji je s nama podelio utiske nakon predstave.
– Jako sam uzbuđen zato što je ovo posebna vrsta gostovanja zbog toga što narod koji je ovde ostao vrlo dobro zna šta je to srpska tragedija. U predstavi, pored melodrame, imamo i istorijske činjenice koje govore o tragediji srpskog naroda. Samo ubistvo čoveka koji je želeo nešto da promeni na bolje, je dovoljna poruka koje smo svi svesni da te stvari ne treba da ponavljamo više nikad. Vrlo sam uzbuđen i zadovoljan kako je publika reagovala – rekao je Đorđević.

Ulogu kneginje Julije Hunjadi Obrenović utelovila je glumica Dragana Obradović.
– Kneginja Julija je austro-ugarska grofica i iz 19. veka kada je bila ogromna razlika između Austo-Ugarske i Srbije. Ona sa balova na dvoru, skupih haljina i bogatog života dolazi u Srbiju u trenutku kada su Turci još uvek u Srbiji, kada kreće oslobađanje, rat i kada su jako teške okolnosti. Ona se silno trudila da unese prosvetiteljstvo i kulturu među srpski narod, među srpske žene, zaista se mnogo trudila što govore i istorjiske činjenice. S druge strane bila je kontroverzna ličnost, jedna hirovita i razmažena mlada osoba, koja se borila sa problemom što nisu mogli da imaju decu, raspadao se njihov brak i njihov odnos. Bilo mi je interesantno da radim na ovoj predstavi i na ovom liku – rekla je glumica Obradović koja zajedno sa kolegom Đorđevićem potisuje režiju i dramatizaciju.
Nebojša Vidović, direktor Ustanove u kulturi Srpski dom istakao je da je predstava odigrana u okviru 200. godišnjice od rođenja kneza Mihaila Obrenovića, a povodom programa “Leto u Srpskom domu”.
– Ova priča je protkana, ne samo istorijskim činjenicama, nego i životnim delovima, očekivanjima. To je priča koja apsolutno oslikava i dočarava situaciju u Srbiji u to vreme, ali i u Evropi. Ova godina je posvećena knezu Mihailu Obrenoviću. Naime, 16. septembra je 200 godina od rođenja kneza Mihaila Obrenovića. Njegovo mesto rođenja je Kragujevac tako da taj grad posebno obeležava ovu godinu kroz kneza Obrenovića. Mi smo u prilici da se dotaknemo jednog dela naše istorije vezano za maticu, ali i ukupnog doprinosa prema kompletnom srpskom stanovništvu – rekao je ovom prilikom Vidović.
S.M.