Višnjićeve “Dvadesete” iz vizure Srba iz Hrvatske

U Kulturnom i naučnom centru “Milutin Milanković” u Dalju 16.juna je predstavljena knjiga “Dvadesete: knjiga prva – propali izlet potpukovnika Maksimovića” Čedomira Višnjića, u izdanju Srpskog narodnog veća iz Zagreba.
Na preko 560 strana knjige “Dvadesete” autor se bavi periodom godinu dana pre stvaranja zajedničke države Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca i prvih godina njenog postojanja iz vizure Srba u Hrvatskoj.
– Dvadesete govore o nastanku Kraljevine Jugoslavije, govore o 1918.godini , o onome što je prethodilo i što je usledilo iza toga. Govore, zapravo, o tragičnom pokušaju naše građanske klase da kao rezultat slabosti naših nacionalizama formira zajedničku državu, da te slabe nacionalizme ujedini. Strane su bile – ratni pobednik, materijalno i na svaki drugi način potpuno upropaštena Srbija, politički i na svaki drugi način poražena hrvatska Slavonija i Slovenija. Pokazaće se da je taj pokušaj bio tragično neuspešan. Priča dvadesetih je priča o porazu naše građanske klase, porazu u pokušaju da formira zajedničku državu, da etablira vlastitu istorijsku poziciju i etablira svoju vlast u toj novoj državi – rekao je Višnjić.

Pored autora o knjizi su govorili profesor filozofije Jaroslav Pecnik i književnik Đorđe Nešić. Prema rečima profesora Pecnika, Višnjićeva knjiga je poseban dodatak našoj historiografiji, jer se bavi vremenom i temom o kojoj se nije govorilo za vreme komunističke vlasti, niti je bila u fokusu 1990-ih.
– Gospodin Višnjić je uzeo temu da pokaže pravo stanje stvari, šta je bila Jugoslavija i ono što je možda najinteresantnije kakva je bila pozicija Srba iz Krajine u celom tom procesu. Kroz te tri godine prve Jugoslavije on zapravo projektuje sve ono što će se desiti od 1941. do 1945., 1990. i od devedesetih na ovamo. Drugim rečima , da bismo znali šta se dešavalo za vreme Drugog svetskog rata i za vreme poslednjeg rata na prostoru bivše Jugoslavije uzroke treba svakako tražiti u samim začecima stvaranja Jugoslavije. Višnjić to radi na sjajan načuin i utoliko je ovo značajna knjiga. Sledi i drugi deo koji će se baviti godinama iza toga i time će i hrvatska i srpska istoriografija dobiti jedna dobar temelj da se ljudi time bave ili da bar saznaju neku vrstu istine koja je objektivna, koja nije ni hrvatska ni srpska nego neka opšta istina – istakao je Pecnik.

Za književnika Đorđa Nešića najveća vrednost ove knjige je to što donosi novi pogled na 20-te godine prošlog veka.
– Ovo je jedna dubinski zahvat u sveukupan život na prostoru tadašnje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca gde mi saznajemo kao teče privatni društveni živiot seljaka i radnika, sokolskih društava i lovačkih društava, kako se vrše brakorazvodne parnice, kako se dobijaju dozvole za ženidbu i udadbu onih koji nisu dorasli godinama da bi bivali mladenci…Autor se potrudio da da jednu sliku iz drugačije perspektive, čini mi se puno životnije nego što je to perspektiva zvanične istorije koja pruža sliku o tom periodu – zaključio je Nešić.
Tekst i foto: D.Z./D.B.