U Vukovaru održana Pronijeva druga Infolovka – rasprava o unapređenju informisanja mladih

PRONI centar za socijalno podučavanje početkom godine započeo je sa provođenjem projekta “Informacije za sve”. Radi je o projektu koji je finansiran kroz Erasmus plus program. Cilj projekta je kreiranje smernica za unapređenje informisanja mladih na području Osječko-baranjske i Vukovarsko-sremske županije sa naglaskom na mlade u ruralnim područjima.
– Potreba za kreiranjem ovog projekta je došla od strane mladih, ali i onih koji se bave sa radom sa mladima s obzirom da smo primetili da mladi koji žive u ruralnim područjima i manjim mestima imaju problema sa pronalaskom informacija ili informacije ne dolaze do njih. O tome možemo i razgovarati zbog čega je to tako, da li oni znaju kako da pretražuju informacije ili na koji način prate informacije. Želja nam je da olakšamo i njima i nama, da nađemo koje su to metode i načini na koji mladi skupljaju informacije – pojasnila je Karolina Šoš Živanović, voditeljka projekta.

Nakon uvodne konferencije ovog projekta koja je održana početkom četvrtog meseca u Osijeku, planirano je održavanje 10 Infolovki u po pet gradova Osječko-baranjske i Vukovarsko-sremske županije. Prva Infolovka u našoj županiji održana je prošle nedelje u Iloku, a druga danas u Odeljenju za mlade “Spajalica” vukovarske Gradske biblioteke. Zabeležen je dobar interes budući da se prijavilo 30 osoba: srednjoškolaca, studenata, volontera i predstavnika udruženja koja se bave mladima.
– Budući da u našoj županiji imamo pet gradova, svih pet ćemo ih i obići. Učesnici Infolovki nisu samo mladi koji su iz tih gradova. U svakom gradu će biti uključena i okolna mesta koja gravitiraju ka određenom gradu. Nismo mogli da organizujemo Infolovke u nekom selu nego u veće središtu, učesnici su mladi koji gravitiraju iz okolnih mesta. Pored mladih na svakoj Infolovci učestvuju donosioci odluka. Mi koji se bavimo mladimo i širimo svoje informacije, nekad možda ne koristimo dobre alate informisanja mladih tako da naše informacije ni ne dođu do šireg kruga. Razgovaramo o tome koje metode mi koristimo, na koji način infomišemo mlade, a čućemo od mladih i koje su to metode koje oni preferiraju. Možda se možemo naći na sredini puta da vidimo da li koristimo odgovarajuće načine informisanja, možda koristimo nešto što mladi više ne prate, zastarele metode ili pogrešnu društvenu mrežu. Želja nam je da na kraju svake Infolovke imamo i od jednih i od drugih preporuke koje ćemo kasnije objediniti u smernicama – pojasnila je Šoš Živanović.

Na području naše županije slede još Infolovke u Županji, Vinkovcima i Otoku.
– Otok će nam biti najveći izazov s obzirom da tamo nema ni srednje škole ni sistemskog načina na koji se bave s mladima poput udruženja, ali mi volimo izazove i nadamo se da ćemo uspeti i tamo provesti Infolovku – zaključila je Šoš Živanović.
Jedna od učesnika Infolovke u Vukovaru bila je mlada Krunoslava Rafaela Vorgić koja je završila fakultet i trenutno je na osposobljavanju u Evropskom domu u Vukovaru. Predložila je mladima da se za informisanje okrenu novijim društvenim mrežama poput TikToka i Snapchata.
Tekst i foto: S. Mijatović