Udruženje žena Vukovar : Održana edukativna radionica „Ekološka poljoprivreda i održivo vrtlarenje“

U prostorijama Udruženja žena Vukovar i u njihovoj organizaciji održana je besplatna radionica „Ekološka poljoprivreda i održivo vrtlarenje“. Edukacija je namenjena nezaposlenim ženama koje imaju interes da se bave ekološkom poljoprivredom, održivim vrtlarenjem ili razmišljaju o pokretanju vlastitog posla u poljoprivredi ili jednostavno uživaju provoditi vreme u vrtu. Za prvi deo radionice čije su teme „Od polja do stola“ i „Kako do vlastitog posla u poljoprivredi“ bila je zadužena Bojana Orsić, direktorica Preduzeničko-razvojnog centra Opštine Erdut.
– Prijatno me iznenadilo što su polaznice imale dosta pitanja. Osnovne teme su bile pokretanje i razvoj OPG-a i osnovne razlike između SOPG-a i OPG-a, porezni i knjigovodstveni aspekt, pokretanje i resursi koji su potrebni da bi OPG zažveo. Druga tema je bila lokalno proizvedena hrana i činjenica da tu lokalno proizvedenu hranu treba negde plasirati, gde kada i kako. To su teme koje smo obradili – rekla je Orsićeva koja je prijatno iznenađena interakcijom sa polaznicama.
– Polaznice su najviše zanimali putevi kako osnovati, kome se obratiti, koje su adrese gde mogu potražiti pomoć, ali i koja su to bespovratna sredstva koja mogu povući ukoliko imaju registrovan OPG ili SOPG. Kad se mogu baviti dopunskim delatnostima na gazdinstvu. Prošli smo širok spektar pitanja vezanih za poljoprivredu i osnivanje gazdinstava – rekla je Orsićeva.
Edukaciji je prisustvovalo 8 nezaposlenih žena iz Vukovara i okoline, između ostalih i Svetlana Rakić iz Borova naselja koja planira da se bavi uzgojem starih autohtonih sorti voća.

– Rečeno mi je da je radionica teorijska i da traje sat i po vremena stoga sam se zapitala šta se u tom vremenu može naučiti, bila sam skeptiča, ali sam se veoma prijatno iznenadila. Predavačica je odlična. Dobili smo mnogo informacija koje su nam predočene slikovito i jasno. Pored toga, dobili smo i mnogo sekundarnih informacija gde još možemo dobiti informaciju, tako da sam prezadovoljna. Imam neku obradivu površinu, koju radim za sebe i potrebe svoje porodice. Nova sam u tome i još učim. Nisam razmišljala o nekom obrtu dok nisam ovo čula, a sada mi je to postalo zanimljivo i planiram se više o tome informisati – rekla je Rakićeva.
Jelena Janković, iz Udruženja žena Vukovar zadovoljna je odazivom žena na ovu edukaciju, a ujedno je najavila i drugi, pokazni deo radionice koji uključuje pripremanje, sadnju i uzgoj, odabir kulture i pravilno tretiranje.
– Radionica se kao i do sada, a ovo je treći put da je provodimo, pokazala vrlo zanimljivom svim polaznicama. Drugi, pokazni deo biće održan u utorak 14. marta na našem ekološkom nasadu Eko start. Radionicu će voditi Stela Rotim, diplomirana inženjerka poljoprivrede. Da podsetim, saradnja sa Stelom i Bojanom potiče od 2018. godine kada je krenuo projekat “Eko start” i kada je nastao naš ekološki nasad – zaključila je Jelena Janković, iz Udruženja žena Vukovar.
Radionicu “Ekološka poljoprivreda i održivo vrtlarenje” podržava Mediteranski ženski fond koji inače podržava rad ovog udruženja.
S.M.