15/07/2024

RADIO BOROVO 100.7 FM

Prijatelj u svakoj kući

Liturgijom i svečanim programom u OŠ Borovo obeležen Savindan

7 min read

U Borovu je svečano obeležen praznik prvog srpskog arhiepiskopa i prosvetitelja Svetog Save.

Zbog generalne obnove hrama Svetog Stefana liturgija, kojom je jutros počela proslava, održana je u sali parohijskog doma.

– Proslavili smo liturgijski, ovo je prvi korak, ali najvažniji, da obeležimo naš najveći praznik. Sveti Sava je univerzalni svetitelj, vascele Crkve. Slave ga mnogi slovenski narodi, ali mi Srbi posebno. Slava Bogu danas je ovde bilo svečano i lepo. Okupio se veliki broj naših vernika. Posebno nas raduju naša deca i mladost – poručio je starešina hrama Svetog Stefana u Borovu Dragan Serdar.

Posle liturgije, koju su služili arhijerejski namesnik borovski, protojerej-stavrofor Čedo Lukić, jerej Dragan Serdar, đakon Zdravko Bošković i penzionisani borovski paroh Milenko Grebić, osveštana su slavska obeležja.

Kumovi Miloš i Jadranka Đurić

– Ovom prilikom želim da se zahvalim ovogodišnjim kumovima, Milošu Đuriću i njegovoj divnoj porodici koji su prineli darove, slavski kolač i žito, sveću i vino. Zajedno smo prineli molitve Svetom Savi, da nas umudri i vodi putem kojim nas je i do sada vodio, a to je put ka Hristu, da se očuvamo kao narod – kaže jerej Serdar.

– Ovo kumstvo je velika čast, naš zavet i obaveza u očuvanju nacionalnog i verskog identiteta. Sveti Sava za nas Srbe predstavlja početak naše vere i naroda, sve u jednoj ličnosti – poručio je ovogodišnji kum Miloš Đurić, koji je pored slavskih obeležja pripremio i posluženje za sve sabrane, a za decu koja su deklamovala i paketiće. Kumstvo za iduću godinu preuzela je Zorica Kovačević sa porodicom.

Deca na liturgiji u borovskom parohijskom domu

Svečanim programom u prepunoj školskoj dvorani, Osnovna škola Borovo proslavila je školsku slavu Svetog Savu. Nakon Himne Svetom Savi, u izvođenju školskog hora, prisutne je pozdravio direktor škole Tihomir Jakovljević.

– Prezadovoljni smo što smo našu školsku slavu proslavili u našem Crkvenom domu i u našoj dvorani sa akademijom jer u poslednje dve godine to nismo bili u mogućnosti zbog epidemije. Dvorana je bila puna i bilo je prelepo. Zahvaljujem se svima koji su došli da uveličaju našu proslavu, školsku slavu Svetog Savu. Sveti Sava je zaštitnik svih srpskih škola, đaka i učitelja. Ponosni smo što smo danas ugostili veliki broj roditelja i meštana Borova – rekao je direktor Jakovljević.

Obred okretanja slavskog kolača

Obred osvećenja slavskog kolača i žita obavili su borovski sveštenici, jerej Dragan Serdar, protojerej-stavrofor Čedo Lukić i veroučitelj Zdravko Bošković. Prošlogodišnja kuma Dragana Bošnjak deo slavskog kolača predala je ovogodišnjem kumu Zoran Baćanoviću, načelniku Opštine Borovo.

– Hvala Bogu da smo se vratili u one okvire kako smo ovaj praznik, našeg Svetog Savu, proslavljali i kako samo ga danas proslavili kako dolikuje. Želim da tako bude i narednom vremenu koje nam dolazi. Sa radošću sam se odazvao da danas kumujem Osnovnoj školi “Borovo”, svim učenicima, roditeljima, nastavicima i svima onima koji rade u ovoj školi, da zajedno proslavimo jedan od naših najvećih srpskih praznika koji postoji i koji je povezan sa samim postojanjem svakog našeg čoveka bilo gde u svetu. Radostan sam kad vidim da su deca pripremila lep program i da je škola danas bila puna. Svim prosvetarima želim uputiti čestitku, za dan Svetog Save školsku slavu, neka sve ide tokom kako i treba, da nam uče decu, da ta deca sutra budu dobri ljudi i domaćini u svojim kućama – poručio je ovogodišnji školski kum Zoran Baćanović.

Ovogodišnji školski kum Zoran Baćanović

– Kum je naš načelnik Zoran Baćanović. Zahvaljujem i prošlogodišnjoj kumi Dragani Bošnjak i kumu iz 2021. godine Draganu Serdaru, koji zbog epidemije nisu imali priliku da kumuju pred punom dvoranom, ali oni su nam takođe učinili čast što su bili kumovi naše škole. Lepo je kad ugledni ljudi žele, hoće i mogu biti kumovi škole. Svim dosadašnjim kumovima se zahvaljujem – poručio je Jakovljević.

Učenici petih razreda u izvođenju plesa

Program posvećen Svetom Savi, prvom srpskom arhiepiskopu i prosvetitelju ove godine je zajedno sa svojim kolegama pripremila nastavnica srpskog jezika Branka Banjac.

– Učenici Osnovne škole izveli su sadržajan program koji je ukazao na značaj praznika i školske slave pre svega. Priredba je imala četiri celine: hor koji je otpevao nekoliko pesama, učenica Marina Grozdanić u ulozi solostkinje, zatim članovi dramsko-recitatorske sekcije i dve plesne tačke koje su izveli učenici petih razreda uz pomoć učiteljice Maje Erić – rekla je nastavnica Banjac.

Prigodni program povodom školske slave

U programu su učestvovali i mališani iz Dečjeg vrtića “Zlatokosa” sa svojim vaspitačima. Pored brojnih meštana Borova i dosadašnjih kumova, programu su prisustvovali predstavnici ovdašnjeg društvenog i političkog života, među kojima su konzulica Republike Srbije u Vukovaru Ljudmila Ostojić i Srđan Jeremić, dožupan iz reda srpske zajednice.

– Meni kao dožupanu iz reda srpske zajednice je uvek drago da mogu prisustvovati obeležavanju proslave Svetog Save u našim školama. Danas sam u Borovu, a kasnije idem u Srednju ekonomsku školu i drago mi je da sve naše škole na području Vukovarsko-sremske županije u kojima se nastava odvija na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu, poštuju i baštinuju tradiciju i delo Svetog Save. Žao mi je što neću moći biti na svim priredbama jer su sve gotovo u isto vreme, ali želim da iskoristim ovu priliku da svim školama, profesorima, nastavnicima i učenicima poželim srećnu školsku slavu – poručio je Jeremić.

D.Z. / S.M.

Radio Borovo | Newsphere by AF themes.
RSS
Follow by Email
FbMessenger
Copy link