Bršadin: Obeležena godišnjica oslobođenja od fašizma
4 min readUdruženje antifašističkih boraca i antifašista opštine Trpinja obeležilo je 77. godišnjicu oslobođenja od fašizma u Drugom svetskom ratu. Ovogodišnja komemoracija održana je u ponedeljak u Bršadinu na 78.godišnjicu pogibije narodnog heroja Vase Đurđevića-Turčina u čijoj kući je osnovana prva ilegalna partizanska grupa te delovala štamparija za izradu propagandnog materijala.
U jedinicama Narodnooslobodilačke vojske učestvovalo je 176 meštana Bršadina od kojih je 46 poginulo, a 24 osobe su bile žrtve fašističkog terora. Iako je u to vreme imao svega pet godina, 84-godišnji Milutin Vukičević iz Bršadina dobro se seća ratnih dana.
– Iako sam bio mali sećam se da kada su tražili našeg narodnog heroja Vasu Đurđevića, sve nas su zatvorili u portu i od pravca Nuštra prema nama uperili mitraljeze. Ako njega ne nađu, sve nas su hteli pobiti. Bilo je strašno. Čak sam prenosio i poruke, moja sestra bila je skojevka, pa kad dođe pismo nosio sam ga kod jedne žene ….. – priča Milutin.
– Da se nikad ne zaboravi ono što je bilo i što su naši preci pružili nama, slobodu koju revizionisti pokušavaju okrenuti, da dželati budu žrtve, a žrtve dželati. To je njihov cilj, a naš cilj je da to sprečimo – poručio je Rajko Milosavljević, predsednik antifašističkog udruženja opštine Trpinja.
U centru Bršadina ispred biste Vase Đurđevića Turčina upriličen je parastos za poginule borce i žrtve fašističkog terora koji je služio bršadinski paroh Ljubenko Jović, a vence su položile brojne delegacije iz Srbije i Bosne te sa istoka Hrvatske. Predsednik SUBNOR-a Sremska Mitrovica Rada Korica-Bata više od petnaest godina dolazi na ovo područje.
– Naša je obaveza da dođemo na ovo obeležavanje, da se ne zaboravi. Mi nećemo da se odreknemo naših predaka, koji su dali živote za slobodu, da živimo u miru – kaže Korica.
A to treba preneti i na mlađe generacije, ističe Lazo Đokić koje je položio venac u ime Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske čiji je potpredsednik.
– Naš zadatak mora biti i nadalje, da pokušavamo animirati i starije, koji mogu preneti mladima šta se dogodilo, a i mlađe, koji ne smeju zaboraviti za šta su njihovi preci ginuli. Ne smemo dozvoliti, ono što je najgore, da se stidimo svojih predaka – zaključio je Đokić.
Prigodan recital izveli su učenici Osnovne škole Bršadin. Skupu su prisustvovali generalni konzul Srbije u Vukovaru Aleksandar Nakić i predsednik Zajedničkog veća opština Dejan Drakulić.
D.B.