13. Dani informisanja mladih završeni okruglim stolom
4 min readU sklopu VuMi-ja – 13. Dana informisanja mladih čiji je organizator Proni centar za socijalno podučavanje Vukovar, danas trećeg dana ovog programa u Gradskom muzeju održan je okrugli stol na temu “Izazovi informiranja mladih danas”.
– Mladi koji se informišu imaju svoje prepreke prilikom informisanja. Ideja nam je bila da na današnjoj aktivnosti okupmo kako mlade tako i one koji informišu mlade odnosno bave se bilo kakvom vrstom informacija koje pružaju mladima, da zajednički predstavimo, svako iz svog ugla rada i delovanja, a mladi iz svoje pozicije koje su nam navike prilikom informisanja mladih, kako informišemo mlade i da li pratimo neke trendove prilikom informisanja mladih jer je jako bitno da pratimo ono što je aktuelno za mlade, ukoliko želimo da ta informacija dođe do njih – rekla je Karolina Šoš Živanović voditeljka Info centra za mlade Vukovar.
Problem kod mladih je što nemaju naviku proveravanja izvora informisanja tako da uglavnom dođu do informacija koje nisu tačne.
– Mladi nekad pronađu informacije koje su već zastarele. Ono što smo primetili je da se njihova navika vezano za informisanje veže uz društvene mreže, što iz mog ugla gledanja nije dobar način informisanja jer čekamo da nam neko plasira informaciju, a manje imamo naviku da sami pretražujemo. Mislim da je u današnje vreme bitno da mladi steknu naviku da samostalno pretražuju informacije na bilo koji način – smatra Šoš Živanović.
Okrugli stol je imao tri uvodna izlaganja: dve studentice iz Amerike predstavile su trendove informisanja mladih u Americi, Karolina Šoš Živanović govorila o značaju lokalne zajednice u informisanju mladih, a Irena Mikulić voditeljka odeljenja za obrazovanje iz Proni centra Osijek govorila je o informisanju mladih u Evropi i Hrvatskoj.
– Pričamo o informisanju mladih u opštem karakteru tako da je tema o dva nivoa: hrvatskom i evropskom i videti kakvi su trendovi informisanja mladih danas u Evropi. Radi se o nekoliko trendova koji su se iskristalizovali kao velika potreba mladih, posebno tokom i usled pandemije, a to je vezano za mentalno zdravlje gde mladi lutaju i ne znaju na koji način doći do prave podrške i informacije. To je ogromno područje koje se u celoj Evropi manifestuje na različite načine i rizičnim ponašanjima, pogubljenošću i niskim samopoštovanjem. Dosta su aktuelne teme vezane uz migracije, nadalje dosta mladih priča o zapošljavanju, a dosta ih ima potrebu za osamostaljenje. Određeni broj mladih nađe svoje mesto, ali drugi deo mladih, nažalost i ne, njima je onda važno dati neke alate na koji način mogu prevazići određena krize – zaključila je Mikulićeva.
S.M.