Udruženje za osobe s intelektualnim oštećenjem „Golubica“ Vukovar obeležilo Nacionalni dan osoba s intelektualnim teškoćama
4 min readUdruženje za osobe s intelektualnim oštećenjem „Golubica“ Vukovar juče je povodom Nacionalnog dana osoba s intelektualnim teškoćama predstavilo rezultate projekta “Društveni centar IN – mreža podrške za decu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom grada Vukovara“. Cilj projekta je deci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom grada Vukovara i Vuklovarsko-sremske županije pružiti društveno-kulturne sadržaje koji će doprineti osnaživanju za aktivan život u zajednici. Ovom prilikom korisnici udruženja Golubica predstavili su ples, folklorne aktivnosti i svoje likovne radove.
– Prezentacijom ovog projekta odnosno njegovih rezultata hteli smo da obeležimo Nacionalni dan osoba s intelektualnim teškoćama iz jednostavnog razloga jer smo s ovim projektom obuhvatili celokupan naš rad. Udruženje provodi više socijalnih usluga i više projekata, ali ovo smo smatrali najzanimljivijim da se pokaže koliko osobe sa intelektualnim oštećenjima mogu i kakvi su oni inače – rekla je Ivana Azenić Dubravčić predsednica Udruženja za osobe s intelektualnim oštećenjem “Goluboca” Vukovar.
Ovo udruženje ima 16 korisnika koji koriste uslugu organizovanog stanovanja, a svakodneno u poludnevni boravak dolazi 24 korisnika.
– Oni su svi prepodne u sklopu poludnevnog boravka u radionicama koje su organizovane prema njihovim željama, mogućnostima i potrebama. S nekim korisnicima radimo individualni pristup, dakle jedan na jedan, od sportskih aktivnosti do likovno-kreativnih, muzičkih što najviše vole, do vrtlarstva. Sve dalje se usmeravaju na školu životnog stanovanja jer su njihovi roditelji sve stariji i sve se više događa da oni postaju ti koji moraju roditeljima pomoći, što do nedavno nisu tako da ih u tom delu podučavamo. To je mala škola života – zadovoljno priča Azenić Dubravčić.
Ovaj projekat čiji je nosilac Udruženje “Vukovarski Leptirići”, a čiji su partneri Udruženje Golubica i Udruženje Vuka i Grad Vukovar, trajao je 2 godine. Po rečima predsednice ovog udruženja Ivane Azenić Dubravčić potreba za organizovanim vidom pružanja socijalnih usluga osobama s intelektualnim oštećenjima ima sve više.
Svojim prisusutvom podršku ovom udruženju dao je savetnik pravobraniteljke za osobe s invaliditetom iz Pordučnog ureda Osijek Mario Burek.
– Općenito se osobe sa invaliditetom suočavaju sa brojnim preprekama koje im otežavaju uključivanje u svakodnevne životne aktivnosti , baš zato su projekti poput ovakog važni. Kroz praksu rada našeg ureda svakodnevno se potvrđuje važnost ovakvih projekata jer su uglavnom uduruženja ta koja kroz ovakve projekte omogućavaju aktivnosti kroz koje se onda deca s teškoćama i osobe s invaliditetom uključuju u svakodnevne socijalne aktivnosti zbog toga uvek i šaljemo poruku nosiocima vlasti od državne preko regionalne i lokalne nivoa da podržavaju lokalna udruženja na koje je prebačen teret pružanja usluga i osiguravanja podrške sobama s invaliditetom, podrške koja nije osigurana od strane sistema – zaključio je Burek.
S.M.