22. May 2025.

RADIO BOROVO 100.7 FM

Prijatelj u svakoj kući

Proslava Vaskrsa u Borovu okupila veliki broj vernika, nakon liturgije održana i Tucijada, pobedu odnela šestogodišnja Sofija

Najveći hrišćanski praznik Vaskrs svečano je proslavljen i u Borovu. Na Vaskršnjoj liturgiji, koja je zbog generalne obnove hrama Svetog Stefana služena u nedelju od 9 časova ujutro, u velikoj sali parohijskog doma u Borovu, okupio se veliki broj vernika.

– Slava Bogu, hram je mesto gde treba da prinosimo molitve, ali Crkva nije samo objekat već je i živa Crkva, narod Božji. Danas je u Borovu bilo sabrano više stotina ljudi što nas posebno raduje, tako da nam je svima na ovaj veliki praznik puno srce – rekao nam je starešina hrama Svetog Stefana Dragan Serdar, koji je vernicima čestitao Vaskrs.

 

– Pravoslavnim hrišćanima i pravoslavnim Srbima na ovaj veliki praznik Vaskrsenja Hristovog želim zdravlja, mira i sloge, ljubavi i svakog Božjeg blagoslova, da Božji blagoslov prati svakog od nas, porodice da nam sačuva, da se sabiramo i ostanemo na ovim prostorima, da pokažemo da smo zaista dostojni da nosimo ime pravoslavnih Srba – poručio je jerej Serdar.

Okupljene vernike pitali smo koje su njihove vaskršnje želje.

– Želim samo normalan život, da imam svoj mir, da me niko ne dira, da radim i stvaram – priča Slavko.

– Mir, ljubav i zdravlje, da bude mir u svetu, da budemo zdravi i ništa nam drugo ne treba – kaže Ljubica.

– Moje želje za ovaj praznik su da budemo živi i zdravi, srećni i zadovoljni – rekao nam je Simeon, učenik OŠ Borovo.

Tucijada okupila 77-ero dece, pobedila šestogodišnja Sofija

Nakon dve godine pauze zbog pandemije, u Borovu je posle liturgije na Vaskrs, ispred parohijskog doma ponovo održana Tucijada, takmičenje za najtvrđe kokošje jaje, u kojem učestvuju deca do 15 godina. Ove godine prijavilo se 77-ero dece. Prvo mesto osvojila je šestogodišnja Sofija Božić, drugo Sanja Ostojić, a treće Nikola Krstonošić.

– Farbali smo jaja pa smo došli na takmičenje i imali sreće – priča šestogodišnja pobednica.

– Jaje nije smelo da bude friško, a kuvalo se 40 minuta – otkriva drugoplasirana Sanja.

Za tri prvoplasirana takmičara organizatori u borovskom Udruženju “Plavi Dunav” pripremili su prikladne nagrade, a sponzor je bio Rajko Lukić, vlasnik zlatare “Rim” iz Vukovara.

Već tradicionalno mališane je slatkim paketićima obradovala Opštinska organizacija SDSS-a Borovo na čijem je čelu Zoran Baćanović, načelnik Opštine Borovo.

– Opštinska organizacija SDSS-a je za ovu priliku pripremila 150 paketića, koji su podeljeni najmlađim posetiocima i učesnicima Tucijade. U Borovu je to već postala tradicija, da podelom paketića obradujemo dečicu za Vaskrs. Meštanima Borova i svim ljudima dobre volje čestitam ovaj veliki praznik s tradicionalnim pozdravom Hristos Vaskrse! – poručio je načelnik Baćanović.

Pored Tucijade, ispred parohijskog doma organizovana je i izložba najlepše oslikanih vaskršnjih jaja, dece iz vrtića i škole, a po tri prva mesta su takođe nagrađena. Prvo mesto u konkurenciji učenika Osnovne škole Borovo pripalo je Anastasiji Mišljenović, učenici četvrtog razreda.

– Uzela sam prehrambene boje, sipala u čašice i prešarala jaje, da se boje prelivaju, prevaljala preko ubrusa i crnom temperom napisala velikim slovima Hristos Vaskrse – priča Anastasija.

Deci, vaspitačima i nastavnicima, koji su pripremili stotinjak oslikanih jaja, zahvalila se predsednica “Plavog Dunava” Desa Jankov.

– Hvala svima na uloženom trudu, što podržavaju ovu manifestaciju i s nama čuvaju tradiciju. Deca su se potrudila, lepo oslikala jaja pa je našoj tročlanoj komisiji zaista bilo teško proglasiti najlepša. Zahvaljujem se i Opštini Borovo, koja finansira naš rad te zlatari “Rim” na nagradama – rekla je u izjavi medijima Desa Jankov, predsednica borovskog Udruženja “Plavi Dunav”, u čijoj se organizaciji i održava manifestacija “U susret Vaskrsu” uz podršku i saradnju Srpske pravoslavne crkvene opštine Borovo, Dečjeg vrtića “Zlatokosa” i Osnovne škole Borovo.

Tekst i foto: D.Zečević, Radio Borovo

Radio Borovo | Newsphere by AF themes.