Žene sa istoka: Ukrašavanje uskršnjih jaja “kviling” tehnikom u borovskoj “Prosvjeti”
4 min readPovodom predstojećeg pravoslavnog Uskrsa, u biblioteci Srpskog kulturnog društva “Prosvjeta” pododbora Borovo sinoć je održana radionica ukrašavanja jaja kviling tehnikom. Radionica je organizovana u okviru projekta “Žene sa istoka” koji od početka ove godine, uz finansijsku podršku Srpskog narodnog veća iz Zagreba provodi Udruženje žena “Negoslavčanke” iz Negoslavaca. Budući da je cilj ovog projekta povezivanje i osnaživanje žena pripadnica srpske zajednice s istoka Hrvatske, “Negoslavčanke” su u projekat uključile novoosnovana udruženja žena “Banovčanke” iz Banovaca i “Zlatne ruke” iz Markušice, Udruženje žena “Jelica” iz Vukovara i Srpsko kulturno društvo “Prosvjeta” pododbor Borovo. Voditeljka radionice je Biljana Vlaketić, vaspitačica u Dečjem vrtiću “Zlatokosa” u Borovu.
– Zadovoljna sam odazivom i drago mi je što većina ljudi nije čula za tu tehniku, te su imali mogućnost da je upoznaju. Kviling tehnika je rad sa papirnim trakicama koje se uvijaju i lepe na željenu površinu. Nastala je u doba renesanse, pre pet vekova, a zbog svoje lepote i jednostavnosti zadržala se do danas. Ovom tehnikom može se izraziti kreativnost, samo je potrebno strpljenja, vremena i mašte – ističe Biljana Vlaketić. Za ukrašavanje jednog jajeta potrebno je otprilike dva sata. Iako su se prvi put susrele s “kviling tehnikom” učesnice radionice su se dobro snašle. Ukrašenim jajetom će ulepšati vrbovu grančicu posle Vrbice.
Predsednica Udruženja žena “Negoslavčanke” iz Negoslavaca Biljana Pejić zadovoljna je odazivom žena na kreativne i književne radionice u sklopu ovog projekta.
– Cilj nam je da educiramo naše žene i u njima potaknemo dodatnu kreativnost te da pokažu ono što najbolje znaju. U petom mesecu, kako se bliži Đurđevdan, imaćemo radionicu “Hlebom kroz istoriju” koji je jako bitan u tradiciji srpskog naroda. U šestom mesecu imamo “Čajanku sa Desankom Maksimović”, vrlo zanimljivo književno veče. Projekat “Žene sa istoka” završićemo u junu jednodnevnim izletom kada će sve žene iz svih pet udruženja biti na jednom mestu. Tada ćemo obići manastir u Dalj planini i rodnu kuću našeg naučnika Milutina Milankovića, te tako završiti projekat na najlepši mogući način, odnosno uz zajedničko druženje u restoranu “Mornar” uz ručak i muziku. Odaziv je prevazišao sva naša očekivanja. U početku projekta smo očekivali oko 100-tinjak žena, međutim broj žena nam se konstantno povećava, tako da po ciklusu radionica imamo od 120 do 140 žena. To je pokazatelj kolika je potreba za ovakvim projektima i da ih trebamo što više podržavati i provoditi u našim zajednicama – zaključila je Biljana Pejić.
D.Z.