U Ministarstvu poljoprivrede održan sastanak s predstavnicima ratarskog i stočarskog sektora
3 min read![](https://radio-borovo.hr/wp-content/uploads/2022/03/Sastanak-u-Ministarstvu-poljoprivrede-02.03.22.mp3._resized.jpg)
Ministarka poljoprivrede Marija Vučković s državnim sekretarom Tugomirom Majdakom i direktoricom Uprave za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište Sandrom Zokić održala je u utorak u Ministarstvu poljoprivrede sastanak s predstavnicima vodećih hrvatskih firmi u sektoru ratarstva. Kako navode iz Ministarstva poljoprivrede, isti dan nastavljeni su sektorski dijalozi i s predstavnicima stočarstva te mesne industrije, na kojima su uz ministarku Vučković učestvovali i državni sekretar Zdravko Tušek te direktor Uprave za stočarstvo i kvalitet hrane Zdravko Barać.
Povod sastanku je rast cena đubriva, energenata i kriza u Ukrajini, koji stvaraju poremećaje u prehrambenim sistemima na svetskom tržištu.
Predstavnici proizvođača ratarskog sektora istakli su raspoloživost trenutnih zaliha. Svi preduzetnici slažu se da su u ovom trenutku zalihe dovoljne i da nema razloga za brigu oko eventualne nestašice pšenice.
Ukrajina je peti najveći svetski izvoznik pšenice, kao i najveći svetski izvoznik semenskih ulja. Zato se kao posledica krize u Ukrajini očekuje posebno važna i izazovna prolećna setva. Na sastanku se razgovaralo o očekivanjima od prolećne, ali i jesenje setve, posledicama rasta cena plina i mineralnih đubriva.
Predstavnici mesne industrije pohvalili su dosadašnje mere pomoći resornog Ministarstva, ali su zabrinuti zbog niza aktuelnih izazova koji se u velikoj meri održavaju na sektor stočarstva.
Uz zajedničku zabrinutost zbog tržišnih poremećaja, ministarka Marija Vučković pozitivnim smatra daljnji interes za investicijskim ciklusom, koji je započeo konkursom za ulaganja u reprocentre, a nastavio se ulaganjima u tovilišta. U prošloj godini Hrvatska je uspela notifikovati veliki broj mera pred Evropskom komisijom, a takav rad nastaviće se i dalje s ciljem iznalaženja rešenja u ovim specifičnim okolnostima, poručila je Vučković.
U pripremi su programi pomoći za poljoprivrednike i ribare, vredni 250 miliona kuna, a Vlada Republike Hrvatske je sredinom februara predstavila paket mera za ublažavanje rasta cena zbog poskupljenja energenata koji uključuje smanjivanje PDV-a na hranu i na poljoprivredne inpute i to na 5 %. Naime, s postojeće stope od 13 % na sveže meso, ribu, jaja, voće, povrće, jestiva ulja i masti, dečju hranu, troškove u poljoprivredi – sadnice, đubrivo, pesticide – stopa će se spustiti na najnižu stopu PDV-a od 5 %. Dodatno, biće smanjena i stopa PDV-a na maslac i margarin, s trenutnih 25 na 5 % – navodi se u saopštenju iz Ministarstva poljoprivrede.
Foto: Ministarstvo poljoprivrede