Nacionalni i Međunarodni dan obolelih od epilepsije
3 min readŠirom sveta drugog ponedeljka u februaru obeležava se Međunarodni dan obolelih od epilepsije, a u Hrvatskoj i Nacionalni dan obolelih od ove bolesti, koji je Hrvatski sabor ustanovio još 2008. godine. U znak podrške obolelima večeras će ljubičastom bojom biti osvetljen vukovarski Vodotoranj, saznajemo od doktorice neurologije Vesne Kerek iz Nacionalne memoijalne bolnice Vukovar.
– Ove 2022. godine na pandemijski ponedeljak 14. februar poklapa se obeležavanje jednog i drugog dana. Mi kao sredina i zajednica možemo biti ponosni što će u ovoj akciji, koja se ne samo u Hrvatskoj nego i u svetu obeležava, pod motom “Osvetlimo epilepsiju”, jedan od simbola Vukovara, a to je vukovarski Vodotoranj u večernjim satima, za sve obolele od epilepsije, u znak podrške naše zajednice svetliti u toj boji – reka je doktorica Kerek.
Internacionalna boja epilepsije je ljubičasta, a simbolizuje usamljenost.
– Prvo je nastao Ljubičasti dan kao dan podrške osobama od epilepsije, a spontano je došlo do toga da boja epilepsije postane lavanda ljubičasta boja koja nije izabrana nasumično nego je to boja koja je povezana s osećajem usamljenosti koji se vrlo često javlja kod osoba koje boluju od epilepsije kao posledica određene društvene stigme i izolacije koje te osobe doživljavaju – pojasnila je doktorica Kerek.
Po rečima doktorice Kerek epilepsija je jedna česta neurološka bolest, jedna od najčešćih hroničnih bolesti od kojih boluju osobe od 0 do 100 godina ( i to ne samo ljudi, nego svako živo biće koje ima mozak isto tako može imati epilepsiju). To je bolest koja je kroz istoriju prisutna dugi niz godina, bolest koja nosi veliku stigmu i veliki je problem ne samo za obolelog nego i za celu njegovu porodicu kroz ceo život.
Za ovu bolest karakterističan je čitav niz simptoma .
– Epileptični napad može početi osećajem straha i žeđi. Može se manifestovati celim nizom događaja koje okolina, iz vana ne može ni videti. Česta su stanja dezorjentacije, konfizna stanja doživljavanja okoline od strane bolesnika, zatim čudno ponašenje, prestanak govora sve to može biti epileptični napad, to je jedna jako raznolika klinička slika – zaključila je doktorica Kerek.
Više o epilepsiji saznajte u emisiji ka boljem zdravlju “Preokret” koja će na našem programu biti u četvrtak 17. februara.
D.Z/S.M.
Foto: stranica epilepsija.hr