26/01/2025

RADIO BOROVO 100.7 FM

Prijatelj u svakoj kući

U Borovu održana književna radionica “Na kafi sa Milicom Stojadinović Srpkinjom”

4 min read

U okviru projekta “Žene sa istoka” Udruženje žena “Negoslavčanke” iz Negoslavaca provodi ciklus književnih radionica “Na kafi sa Milicom Stojadinović Srpkinjom”, posvećen nepravedno zapostavljenoj i zaboravljenoj pesnikinji, koja je živela i stvarala u 19. veku.

Nakon Markušice i Vukovara, gde je o životu i stvaralaštvu ove predstavnice srpskog romantizma, nadahnuto i u prvom licu, govorila Milica Šarčević Tunjić, profesorka srpskog jezika, književna radionica sinoć je održana i u Borovu, u biblioteci Srpskog kulturnog društva “Prosvjeta” pododbora Borovo.

– Milica Stojadinović Srpkinja je pesnikinja, nažalost, zaboravljena i zapostavljena od naših književnih istoričara, ali ne i kritike koja je nije štedela. Utirala je staze budućim pesnikinjama. Ona je prva žena pesnikinja u Srba koja se posvetila književnom radu i izvela srpsku ženu 19. veka iz anonimnosti. U to vreme predstavljala je “čudo”. Živela je poeziju, to je ono što ju je ispunjavalo i činilo srećnom – rekla je u izjavi za Radio Borovo profesorka srpskog jezika i književnosti Milica Šarčević Tunjić.

“Pevam pesmu” jedna je od najpoznatijih pesama Milice Stojadinović Srpkinje iz 1854. godine.

Pesnikinja je sveštenička kćer. Rođena je 1828. godine u selu Bukovac, a umrla je 1878. godine u Beogradu, sama i u velikoj bedi. 

Obrazovala se uglavnom sama, učeći strane jezike i učestvujući u književnom životu. Njene pesme objavljene su u tri knjige,1850.,1855. i 1869. godine. Većina pesama Milice Stojadinović Srpkinje inspirisana je nacionalnim motivima istorijskih događaja ili pesnikinjinog doživljaja nacionalne kulturne baštine.

Značajan je njen dnevnik “U Fruškoj gori 1854.” i prepiska s Vukom Stefanovićem Karadžićem i njegovom kćeri Minom (Vilheminom) Vukomanović s kojom je bila izuzetno bliska. 

Ista književna radionica u Banovcima biće održana 15. februara, a u Negoslavcima 22 februara, nakon čega sledi pet radionica posvećenih pesnikinji Desanki Maksimović, najavila je voditeljka projekta i predsednica Udruženja žena “Negoslavčanke” Biljana Pejić.

– Reakcije u sjajne. I večerašnja radionica bila je veoma zanimljiva i interaktivna. Žene se redovno odazivaju, u proseku od 20 do 40 žena po radionici. To je za nas izuzetan uspeh – ističe Pejićeva.

Najavila je i ciklus radionica “Na srpskom dvoru iz ženskog ugla” SKD “Prosvjeta” pododbora Borovo koji kreće u martu te radionice ukrašavanja ukršnjih jaja kviling tehnikom.

Do kraja realizacije ovog projekta, koji se provodi od 1. januara do 30. juna, a u koji su uključene žene iz Negoslavaca, Markušice, Banovaca, Vukovara i Borova, predviđena je i poseta manastiru Uspenja Presvete Bogorodice u Dalj planini i Kulturnom i naučnom centru “Milutin Milanković” u Dalju te završna konferencija u Vukovaru, na kojoj će biti predstavljeni rezultati projekta.

Projekat “Žene sa istoka” Udruženje žena “Negoslavčanke” provodi uz finansijsku podršku Srpskog narodnog veća iz Zagreba, sredstvima Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske.

D.Z.

Radio Borovo | Newsphere by AF themes.
RSS
Follow by Email
FbMessenger
Copy link
URL has been copied successfully!