Pokrenuta incijativa za obrazovanje obućarskih i gumarskih tehničara uz mogućnost stipendiranja

Spread the love

Tehnička škola Nikole Tesle u Borovu naselju bi, od iduće školske godine, ponovo mogla obrazovati obućarske i gumarske tehničare te šivačice jer su to deficitarna zanimanja za koja postoji interes na našem području, prvenstveno u fabrici Borovo. Na sastanku koji je inicirala Vukovarsko-sremska županija kao osnivač ove srednje škole, dogovoreno je da se od Ministarstva obrazovanja zatraži saglasnost za uvođenje novih programa obrazovanja, ali i stipendija, rekao je nakon sastanka zamenik vukovarsko-sremskog župana Srđan Jeremić.

– Nama je cilj da ljudi koji ovde žive, nakon završetka svog srednjoškolskog obrazovanja, ukoliko ne žele da nastave dalje, brzo dođu do posla kroz ona zanimanja koja su lako zapošljiva. Danas smo mogli da čujemo od predstavnika firme Borovo d.d. da imaju potrebu za obućarskim i gumarskim radnicima i šivačicama te smo odlučili da svi zajedno krenemo u jednu inicijativu u kojoj ćemo od resornog ministarstva tražiti da se za ova deficitarna zanimanja obezbede određene stipendije i da na taj način motivišemo kako mlade ljude koji prvi put upisuju srednju školu tako i one koji se žele prekvalifikovati, da se upišu u ova zanimanja i da onda ti ljudi nađu ovde posao, što je zapravo cilj ne samo ovog područja nego i čitave Republike Hrvatske – rekao je Jeremić.

Direktorica Borova d.d. Gordana Odor potvrdila je da fabrici obuće nedostaje stručnog kadra.

– Borovo u zadnjih nekoliko godina oseća problem da na tržištu rada nema ponude radnika koji imaju radne veštine, znanja i obrazovanje potrebno našoj industriji. To nam stvara probleme jer radnike moramo tri do četiri meseca obučavati i uhodavati da bi oni došli do situacije da mogu napraviti normu odnosno redovno obavljati svoj posao. Nama bi trebalo 15 do 20 radnika na godišnjem nivou koji bi bili kvalifikovani i uključili se u proces proizvodnje – kazala je Odor. Naglasila je da bi Borovo d.d. osiguralo praktičnu nastavu za učenike koji se odluče za neka od zanimanja koja su fabrici potrebna.

Poslednja generacija obućarskih tehničara iz Tehničke škole Nikole Tesle izašla je 2001. godine. Direktor škole Đorđe Lukić objašnjava da je problem nastao upravo zbog nemogućnosti održavanja prakse u fabrici. Sada bi se tradicija mogla nastaviti.

– Naša škola je prvo bila obućarsko-kožarska škola i nadam se nastavku saradnje sa kombinatom Borovo. Takođe se nadam da ćemo moći upisati određeni broj učenika koji će biti kvalifikovani za njima potrebna zanimanja, a time će se povećati i broj učenika u našoj školi. Imamo upisnu kvotu za 20 učenika, što bi od ministarstva tražili i u nastavi na hrvatskom i na srpskom jeziku – kaže direktor Lukić. Do sada je u ovoj školi postojala mogućnost prekvalifikacija za neka od obućarskih zanimanja, ali nije bilo velikog interesa. Upravo zbog toga Lukić se nada mogućnostima stipendiranja učenika od strane države.

– Ministarstvo gospodarstva svake godine raspisuje konkurs za deficitarna zanimanja , a mi bismo bili jedina škola u Republici Hrvatskoj koja bi pokrenula ovu struku. Nadam se da bi ova zanimanja od strane ministarstva bila proglašena deficitarnim, tako da učenici mogu dobiti stipendije, a njihovi roditelji značajnu pomoć u obrazovanju svoje dece – kaže Lukić.

Tehničku školu Nikole Tesle danas pohađa ukupno 398 učenika u nastavi na hrvatskom i srpskom jeziku, koji se obrazuju za jedno od četiri četverogodišnja i šest trogodišnjih zanimanja. U okviru škole postoji i mogućnost prekvalifikacije za nekoliko zanimanja.

D.B.