U Vukovaru obeležena 76. godišnjica proboja Sremskog fronta i oslobođenja od fašizma


U organizaciji Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske i Zajednice udruženja antifašističkih boraca i antifašista Vukovarsko-sremske županije u ponedeljak je ispred Spomen kosturnice u parku kod vukovarske bolnice održan svečani program povodom obeležavanja 76. godišnjice proboja Sremskog fronta i oslobođenja Vukovara. Na značaj obeležavanja ovog datuma osvrnuo se predsednik Zajednice udruženja antifašističkih boraca i antifašista Vukovarsko-sremske županije Lazo Đokić.

– Danas se nalazimo u vremenu pandemije, ali treba govoriti i o pandemiji 20. veka koja je odnela 50 miliona života, a to je fašizam. Ta pandemija je i danas aktivna te mi vidimo, pogotovo u ovo vreme pred izbore, da se fašizam ponovo „neguje“ u određenim krugovima i slojevima u Republici Hrvatskoj. To smo mogli da vidimo i ovih dana, kada je na mnogim mestima obeležavan 10. april kao dan stvaranja NDH. Zbog toga je naša obaveza da se uvek oglasimo protiv te pojave koja se zove fašizam. Mi uvek moramo da ističemo ljude koji su dali svoje živote i koji su se digli protiv jedne velike sile te imali dovoljno hrabrosti da se suprotstave fašizmu i brane slobodu i buduća pokolenja – rekao je Đokić.

Obeležavanju proboja Sremskog fronta kao i svake godine prisustvovala je i delegacija sekcije boraca Prve proleterske brigade iz SUBNOR-a Srbije, ove godine bez Zdenka Duplančića, učesnika proboja i redovnog gosta vukovarskih antifašista svakog 12. aprila, koji je umro pre nekoliko meseci.
– Ovde dolazimo svake godine. Ne smemo da zaboravimo da se u porobljenoj Evropi 1941. godine na ustanak digla mala Jugoslavija i velika Rusija. Mi smo svoju slobodu sami stekli i krvavo je platili. Treba sa time da se ponosimo jer je to ono što ostaje našoj deci – kaže Olga Stojiljković- Trifunović koja je bila na čelu ove delegacije.

Uz pridržavanje svih epidemioloških mera, pored delegacije iz Beograda vence su ispred spomenika položile delegacije ruske ambasade, Generalnog konzulata Republike Srbije u Vukovaru, SUBNOR-a Srebrenik, Zajedničkog veća opština, Veća srpske nacionalne manjine grada Vukovara i Vukovarsko-sremske županije, delegacija Vukovarsko-sremske županije, Samostalne demokratske srpske stranke, Demokratskog saveza Srba i Udruženja antifašističkih boraca i antifašista opština Trpinja i Borovo.
Nakon polaganja venaca održan je kulturno-umetnički program, a nakon toga u Parohijskom domu u Vukovaru upriličena je prigodna Akademija i dokumentarna foto-izložba “Fašizam – 76 godina posle”.
Program obeležavanja 76. godišnjice proboja Sremskog fronta i oslobođenja Vukovara održan je pod visokim pokroviteljstvom Hrvatskog sabora.
S.V.