U Borovu održana prva radionica “Na srpskom dvoru iz ženskog ugla”


“Na srpskom dvoru iz ženskog ugla” naziv je prve radionice za žene, održane u utorak uveče u biblioteci Srpskog kulturnog društva “Prosvjeta” pododbora Borovo. Reč je o novom programu koji je borovska “Prosvjeta” organizovala povodom Međunarodnog dana žena, saznajemo od predsednice Pododbora Radmile Latas.
– Ovim radionicama želimo dati na značaju srpskim srednjovekovnim vladarkama o kojima se zna vrlo malo. Želimo da na neki način osvestimo život žena iz loze Nemanjića, a u nekim narednim godinama da prikažemo sve srpske dinastije kroz ovakav tip radionica – kaže Radmila Latas, koja je inspiraciju za održavanje ciklusa radionica na ovu temu pronašla u dostupnoj literaturi i romansiranim biografijama srpskih vladarki.

Navela je primer Ane, žene Stefana Nemanje i majke prvog srpskog kralja Stefana Nemanjića i Svetog Save, o kojoj se zna vrlo malo, gotovo ništa, čak se ne zna ni njeno poreklo.
Uz osnovne podatke o ženama iz loze Nemanjića, učesnicama radionice je srpski dvor iz tog doba dočaran i plesom, tako da su savladale i osnovne korake dvorskog plesa.
– Na “Skomrašku igru” ansambla Renesans pokazaću nekoliko elemenata, odnosno koraka iz te igre, koji nisu zahtevni, tako da verujem da će svi uživati – rekla nam je članica Predsedništva i jedna od organizatorki programa Zorica Kovačević.
A šta se jelo na dvoru Nemanjića, saznali smo od bibliotekarke Sanje Spasojević.
– Na dvoru se jela čorba kiselica, kavijar od morune iz Dunava, sveža riba iz Jadranskog mora, pečenje začinjeno belim lukom i mirisnim začinima. Od začina su bili zastupljeni cimet, karanfilčić i metvica. Sastavni deo svakog obroka bilo je vino kao i hleb od pšenice, ječma, prosa, ovsa, spelte i sirka. Od povrća i voća najčešće se koristio kupus, repa, tikva, bostan, sočivo, bob, grašak i mak, zatim kruške, trešnje, višnje, jabuke, šljive ….. Voće u medu je jednostavna i ukusna poslastica. Voće i povrće se služilo sveže ili sušeno. Šećer je bio izuzetno skup. Nije se koristio u svakodnevnoj ishrani. U svakodnevnoj ishrani se služio med, koji je ujedno bio i odraz bogatstva. Od alkoholnih pića bila su zastupljena vina, najčešće crveno, zatim medovina i pivo – ispričala nam je Sanja Spasojević.

Voditeljke radionice Radmila Latas, Zorica Kovačević i Sanja Spasojević sašile su za ovu priliku i dvorske haljine, dostojne svake kraljice uz nakit izrađen prema portretima srednjovekovnih vladarki, zabeleženih na freskama manastira koje su podigli Nemanjići. Radionicu prati i prigodna izložba portreta vladara iz loze Nemanjića i njihovih žena te fotografije nakita iz tog doba. Za ovu priliku izrađen je i “ženski rodoslov”, odnosno porodično stablo po ženskoj lozi Nemanjića.
Na ovoj interaktivnoj radionici i druženju uz čaj s okusom limuna i medenjake, svaka polaznica radionice imala je priliku da sebi izradi narukvicu od raznobojnih perli, a na dar je dobila i cvet karanfila te dvorski jelovnik.

Sledeća radionica biće održana već u četvrtak, 11. marta od 18 časova u biblioteci Pododbora Borovo, kada će se Radmili Latas, Zorici Kovačević i Sanji Spasojević u vođenju radionice pridružiti i Mirjana Oreščanin, profesorka istorije.
Zbog epidemioloških mera radionice se održavaju uz ograničen broj, najviše 10-ak učesnica, uz obavezne zaštitne maske i dezinfekciju te prethodnu najavu dolaska.
D.Z.