26/01/2025

RADIO BOROVO 100.7 FM

Prijatelj u svakoj kući

SDSS Vukovarsko-sremske županije organizovao tribinu za poljoprivrednike

5 min read

Županijska organizacija SDSS-a Vukovarsko-sremske županije organizovala je juče javnu tribinu za poljoprivrednike na teme zakona o porodičnom poljoprivrednom gazdinstvu, zakona o poljoprivrednom zemljištu i programa ruralnog razvoja. Tribini koja je potrajala više od dva i po časa u prostorijama SDSS-a, prisustvovalo je 70-tak poljoprivrednika.

“Nema sumnje da je poljoprivreda najvažnija grana privrede u Vukovarsko-sremskoj županijji i želeli smo da poljoprivredni proizvođači dobiju informacije iz prve ruke o aktuelnim konkursima, poticajnim sredstvima koja mogu ostvariti i poljoprivrednom zemljištu koje mogu dobiti kroz programe raspolaganja koje će doneti jedinice lokalne samouprave u njihovim sredinama. Bitno je da se za sve pripreme kako bi mogli povući što više sredstava ili dobiti poljoprivredno zemjište, a sve u svrhu razvoja njihovog gazdinstva i egzistencije njihovih porodica”, rekao je predsednik Županijske organizacije SDSS-a Vukovarsko-sremske županije Dušan Jeckov.

 

Tribina je organizovana u saradnji sa pomoćnikom ministra poljoprivrede iz reda srpske zajednice Milenkom Živkovićem koji je podsetio da se prema novom Zakonu o poljoprivredi koji je donešen 1.marta raspolaganje poljoprivrednim zemljištem vraća u nadležnost jedinica lokalne samouprave koje imaju rok od 90 dana da naprave program raspolaganja tim zemljištem. Živković je takođe istakao da ministarstvo izdvaja značajna sredstva za razvoj poljoprivrede.

“Za poticaje odlazi 80 odsto budžeta, ako kažemo da je 6,5 milijardi kuna godišnji budžet ministarstva onda se vidi koliko je to novca. Bitno je da u tim poticajima ne “provozamo” samo novce već programe koji će dati bolji kvalitet života na selu”, rekao je Živković

Jedan od takvih programa je program ruralnog razvoja za koji je Hrvatskoj od 2015 do 2020. godine na raspolaganju 2 milijarde i 400 miliona evra, rekao je Krešimir Ivančić, pomoćnik ministra poljoprivrede.

“U ovom trenutku imamo ugovorenih projekata 40 odsto, što je izuzetno dobro za novu državu članicu i čak imamo i pohvale Evropske komiisije da dobro koristimo ovaj program. Konkursa će biti i ove godine i sledeće godine, novca ima dovoljno. Najatraktivnijie su mere 4 i 6, odnosno ulaganje u podizanje konkurentnosti bilo stočarske, bilo ratarske , povrtlarske ili voćarske proizvodnje, kroz npr. podizanje novih farmi krava, koza ili ovaca, podizanje novih voćnjaka, vinograda, ili s druge strane mera 6 koja ima socijalnu notu za mala poljoprivredna gazdinstva da se mogu razviti do nivoa da bi se uopšte mogla prijaviti na veće mere. Govorimo o potporama od 15 ili 50 hiljada eura fisknih iznosa”, kaže Ivančić.

Zakon o OPG-ima predstavio je Dalibor Janda iz iz Uprave za poljoprivrednu politiku, EU i međunarodnu saradnju, a o Zakonu o poljoprivrednom zemljištu govorile su Snježana Kraml i Silvija Runje iz Uprave za poljoprivredu i prehrambenu industriju. Poljoprivrednike je najviše zanimala raspodela državnog poljoprivrednog zemljišta i način na koji će se odvijati jer su pre nekoliko godina imali loša iskustva.

“Zakon smo pozdravili, a u razgovoru s načelnikom i predsednikom Opštinskog veća imamo čvrsta obećanja da će se zakon provesti, da će konkurs biti transparentan, da će svi koji udovoljavaju uslovima konkursa biti zadovoljni. Stajalište naše opštine je da se neće ići na to da trojica dobiju zemljište nego da minimalno 30 ili 40 ljudi dobije zemlju. Neće biti nikakvih nejasnoća ukoliko se sve provede po zakonu”, kaže Srđan Maksić, predstavnik udruženja koje okuplja 56 poljoprivrednika sa područja opštine Trpinja koji je ujedno i opštinski većnik u opštini Trpinja. Prema njegovim rečima na području ove opštine ima od 1600 do 2000 hektara poljoprivrednog zemljišta za raspodelu, ovisno o tome hoće li biti imovinski-pravno uređeno da bi moglo biti na konkursu. Vlasnici OPG-ova se nadaju da će Zakon biti proveden dosledno i da neće doći do izuzimanja opštine Trpinja iz zakona i kako kažu, nekog novog lex Agrokora, kao što se to dogodilo poslednji put kada je ovaj koncern dobio oko 1600 hektara u zakup na 50 godina, uprkos tome što je cena po hektaru koju su na konkursu ponudili OPG-ovci bila tri puta viša.

Radio Borovo | Newsphere by AF themes.
RSS
Follow by Email
FbMessenger
Copy link
URL has been copied successfully!